لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۱

اختلاف میان رییس جمهور و اردوی مصر شدت گرفته است


با مبارزهء پارلمان علیه دستور انحلال و ضربه دوباره محکمه عالی قانون اساسی در برابر تصمیم رییس جمهور مصر که در پی چگونگی عیار ساختن قدرتش می باشد، اختلاف میان اردوی و رییس جمهور اسلام گرای این کشور، شدت گرفته است.

اقدامات عاجل محمد مرسی رییس جمهور مصرعلیه محکمه قانون اساسی نشان میدهد که تمایل دارد تا علیه یک نهاد قضایی دوران رییس جمهور برکنار شده حسنی مبارک قرار گرفته، فیصله آن را به تعویق بی اندازد.

اما در حال حاضر، او و اخوانی های طرفدارش از خود خویشتنداری نشان داده به نظر می رسد که در لحظات انتقال قدرت، قصد دارد از مقابله و تصادم، اجتناب ورزد. عید جمال یک وکیل مدافع برجستهء حقوق بشر در مورد محمد مرسی و جنرالان مصری گفت:
«یکی از آنها از طریق رای مردم به قدرت رسیده و دیگری در پی انحصار قدرت می باشد.»

محمد مرسی در جریان مبارزات انتخاباتی اش به تندروان اسلامی خود انفاذ قانون شریعت و وفادری کاملش را به اخوان المسلمین وعده داده است. اما او همچنان خود را به حیث زادهء قیام بهار عرب می داند که گویا در نظام آنها زنان بدون روپوش می توانند، فعالیت کنند.

اما اجلاس کوتاه پارلمان طرفدار به محمد مرسی که امروز قبل از تهیه این گزارش خبرگزاری فرانس پرس پایان یافت، هردو روش یعنی مخالفت و احتیاط را از خود نشان داد.

نماینده گان این پارلمان با وجود حکم انحلال آن توسط محکمهء عالی قانون اساسی به خاطر تخلف در انتخابات، تشکیل جلسه دادند. اما سعید الاکتانی رییس پارلمان از اتهاماتی دفاع کرد که گویا، تشکیل پارلمان تحت رهبری اسلامگرایان در مصر اهانت به سیستم قضایی و دلی کشورمی باشد.

سعید الاکتانی گفت، این اجلاس تنها به خاطر در یافت راه ها در مورد چگونگی بررسی حکم محکمهء قانون اساسی برگزار شده است تا درخواست استیناف را ارایه نماید.

بعد از آن، محکمهء عالی قانون اساسی دوباره بر محمد مرسی حمله کرده گفت، تصمیم برای فراخوانی پارلمان فاقد هرگونه بنیاد قانونی می باشد. اما رییس جمهور بطور محتاطانه از انتقاد بر حکم محکمه در مورد دستور برگزاری جلسهء پارلمان خوداری کرد.

بر اساس گزارش آژانس خبری فرانس پرس، محمد مرسی به غیر از مخالفت با اردو، دشمنی دیگر را با نهاد آغاز کرده است که در رسانه های مصر متحد قوی دارد. عزالدین لایاچی تحلیلگر امور شرق منیانه در پوهنتون ایست جونزنیویارک می گوید:

«در شرایط کنونی بهترین ستراتیژی برای محمد مرسی شاید اجتناب از پالسی های رویاروی باشد و او باید به آرامی در میان حلقه های بلند سیاسی کشور پایه های قدرت اش را ایجاد کند.» او گفت، در حال حاضر مقابله و رویا روی امکان دارد انتقال سیاسی در مصر را به بن بست مواجه سازد و همچنان می تواند منجر به برکناری مرسی از قدرت شود.

هیلاری کلنتن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا که قرار است در روز های آخر هفته از مصر دیدن کند، از محمد مرسی و اردوی مصر تقاضا کرده است که اختلافات شان را حل کنند. هیلاری کلنتن افزود:

«ما بر گفتگو و دیالوگ و تلاش هماهنگ بر تمام جوانب در مصر تاکید می کنیم تا جهت حل مشکلات که همه آنها قابل درک اند، سعی به خرچ دهند. اما این مشکلات باید حل شود تا از هرگونه دشواری که باعث کندی پروسه انتقال سیاسی می شوند، جلوگیری شود.»

به نوشته فرانس پرس اگر محمد مرسی بخواهد از طریق مبارزات خیابانی بر اردوی مصر غالب شود. او نیاز دارد تا نشان دهد که فراتر از حزب اخوان المسلمین از حمایت مردم برخورد دار است. اما ثبوت این موضوع خیلی دشوار می باشد.
XS
SM
MD
LG