لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۹

علمای پاکستان و ایران: حملات انتحاری در اسلام جایز نیست


فرشته ندا

علمای دینی پاکستان و ایران از مخالفین مسلح دولت افغانستان خواسته اند تا دست از جنگ، مخالفت و انجام حملات انتحاری بکشند و به پروسهء صلح این کشور بی پیوندند.

آنان می گویند که انجام حملات انتحاری که سبب کشتار افراد بی گناه گردد در دین اسلام جایز نیست و نباید مخالفین مسلح دست به اقدام چنین کار بزنند.

داکتر احمد جان یکتن از علمای دینی پاکستان در حاشیهء کنفرانس تحت نام علمای اسلام و صلح در کابل به رادیو آزادی گفت که حکومت افغانستان باید زمینهء پیوستن مخالفین مسلح به پروسه صلح را مساعد بسازد:
«حکومت افغانستان باید مخالفان مسلح را وادار نماید تا به گفتگوهای صلح آماده شوند. علمای کشورهای همسایه نیز از مخالفان مسلح بپرسند که هدف آنها چی است آنها چی می خواهند، اسلام انجام چنین حملات را به گونهء انفرادی اجازه نمی دهند. »

این اظهارات در حالی از سوی برخی از علمای دینی پاکستان مطرح می شود که حکومت افغانستان پاکستان را مقصر اصلی نا امنی ها و انجام حملات انتحاری در این کشور می داند.

مقام های افغان می گویند که پاکستان به مخالفین مسلح این کشور پناه گاه های امن داده و آنان را تشویق به انجام حملات انتحاری و نا امنی ها در کشور می کند.

رییس جمهور کرزی بار ها از پاکستان خواسته تا دست از این گونه اعمال بردارد و به پروسه صلح افغانستان به گونه صادقانه همکاری نماید.

به سلسلهء تلاش های صلح، امروز سه شنبه کابل میزبانی یک کنفرانس بین المللی تحت نام علمای اسلام و صلح بود.

در این کنفرانس علمای دین ایران نیز حضور داشتند و یک تعداد از آنان در صحبت با رادیو آزادی نیز انجام هر گونه حملهء که سبب کشتار افراد ملکی می گردد، حرام پنداشتند.

محمد سالار یکی از این علما:
«به هیچ عنوان قرآن و اسلام اجازه نمی دهند راه های که موجب خونریزی و کشتار بیگناهان می شود قرآن اجازه نمی دهند، خیلی ها به اسم دین و بنام دین کارهای را انجام بدهند، اما ما این گونه اعمال را در اسلام حرام می دانیم و افرادی هم که گپ از اسلام می زنند و اینطور حرکات را دامن می زنند و بی گناهان را به خاک و خون می کشانند یقیناً مورد تایید اسلام نیستند. »

این در حالی است که مخالفین مسلح در چند سال اخیر در بیشتر مورد برای هدف قرار دادن مقام های افغان، نیروهای امنیتی افغان و خارجی از حملات انتحاری استفاده می کنند.

در بیشتر این حملات آسیب زیاد به مردم ملکی رسیده است.

برخی از آگاهان افغان می گویند که اگر علمای کشور های همسایه به خصوص پاکستان و ایران در ارتباط به حرام پنداشتن حملات انتحاری صحبت نمایند این کار بالای مخالفین مسلح افغانستان تاثیر خوب بجا خواهد گذاشت.
XS
SM
MD
LG