لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۴

جوزجان: برای 1800 خانوادهء بی جا شده کمک صورت گرفت


ارزیابی های که از سوی کمشنری سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، سازمان خوراکی جهان و شورای مهاجرین کشور ناروی مشترکاً در زون شمال و شمالشرق افغانستان صورت گرفته است نشان می دهد که نزدیک به دوهزار خانواده از ولسوالی های چندین ولایت این مناطق به اثر نا امنی و جنگ های داخلی و آزار واذیت گروه طالبان بی جا شده اند.

این افراد هم اکنون در ساحات ولسوالی قیصار، شهر سرپل، شهر کندز، شهر اشکاشم بدخشان و شهر مزارشریف در زون شمال و شمالشرق مسکن گزین می باشند.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در همکاری با سازمان خوراکی جهان می گوید که در جریان چهار ماه گذشته برای بیشتر از ١٨٠٠ خانواده در زون شمال و شمالشرق که از اثر نا امنی ها بی جا شده اند، کمک های خوراکی و غیر خوراکی توزیع نموده اند.

فهیم همدرد سخنگوی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در شمال می گوید که آخرین مرحله این کمک امروز در ولایت جوزجان برای 76 خانواده بی جا شده از اثر نا امنی ها توزیع گردید و بیش از ٨٠ درصد این کمک ها برای خانواده های بیجا شده داخلی در ولایت فاریاب و بلخ توزیع شده بود.

آقای همدرد گفت:
« این خانواده های بی جا شده در جریان 4 ماه گذشته، 53 آن از ولسوالی های قوش تپه و درزاب و 23 دیگر آن از ساحه شیرم های ولایت سرپل بی جاشده اند و فعلاً در شهر شبرغان زندگی می کنند. همچو خانواده های که خانه، عواید عادی و معیشتی شان را از دست داده اند، وضعیت ناگوار اقتصادی را تحمل نموده و از مشکلات روحی و اقتصادی رنج می برند. مساعدت های که امروز در شهر شبرغان برای این خانواده های بی جا شده صورت گرفت بعد از ارزیابی های دقیق شناسایی گردیده بود.»

مواد خوراکی و غیر خوراکی کمک شده برای خانواده های نیازمند در شبرغان شامل گندم، نخود، روغن، نمک، کمپل، ترپال پلاستیکی، سیت آشپزخانه، بالون گاز، صابون دست شویی چراغ های آفتابی و لوازم حفظ الصحه می باشد.

ذاکره یک خانم 65 ساله که به خاطر جنگ و آزار و آذیت گروه طالبان مجبور به ترک خانه اش شده است با چشمان پر از اشک به رادیو آزادی گفت:

« در منطقه ما هر روز جنگ و دربدری بود مجبور شدیم که از آن جا کوچ کنیم. حالا که برای من کمک می شود من و فامیلم می توانیم برای مدت چند ماه زندگی خود را بشکل بهتر و خوب تر سپری نماییم.»

خانواده های بی جاشده داخلی می گویند که این کمک ها می تواند در آستانه زمستان تا چند ماه دیگر برای آنها کفایت کند.
حمیدالله یک تن دیگر از این بی جا شده ها می گوید:

« ما از منطقه جنگ آمده ایم، همین کمک ها که حالا برای ما داده می شود تا اندازهء کفایت می کند از دولت می خواهیم برای ما مردم بیشتر کمک شود.»


از سوی هم، سخنگوی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می گوید که خانواده های بیجا شده که خانه و کاشانه شان را ترک گفته اند، وضعیت ناگوار اقتصادی را تحمل نموده و این کمک ها می تواند بخاطر از بین بردن مشقت های این خانواده ها مفید واقع شود.

گزارشگر: محمد عالم رحمانیار
XS
SM
MD
LG