لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۷

«امریکا وسایلِ به ارزش 7 میلیارد دالر را در افغانستان رها میکند»


واشنگتن پوست
روزنامه واشنگتن پوست در شماره اخیر اش مطلبی را در مورد افغانستان به نشر رسانیده و می نویسد، در افغانستان که به قبرستان امپراطوری ها مسمی می باشد، نیرو های خارجی دایم از خود، یادگاری مانده اند. بریتانوی ها در سال های 1840 قلعه های را از خود گذاشتند که تا امروز پابرجا اند، روس ها در دهه 80 خرابه های تانک ها و طیاره ها را در نقاط مختلف افغانستان به ارمغان گذاشتند و حال امریکا، کوتی از دوشک ها، سیم های خاردار و کانتینر های پر از اشیای گوناگون را در نزدیکی قرارگاه خود گذاشته اند.

به گفته مقامات امریکایی، عقب گردی از افغانستان کوهستانی که در این طرف دنیا قرار دارد، برای امریکا در آن طرف دنیا خیلی قیمت تمام خواهد شد و به همین دلیل امریکا وسایل به ارزش هفت میلیارد دالر را در افغانستان رها می کند.
صوفی خان یک دکاندار افغان که در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام در بین انباری از وسایل امریکایی ایستاده است می گوید، اینجا سطل کثافات امریکاست.

میشل مکسکل سخنگوی اداره امور لوژیستیکی پنتاگون می گوید، اکثر وسایل غیر نظامی امریکایی تا زمان معینی کار می دهند و بعضی پرزه جات می توانند خطرناک باشند. مثلاً وقت سنج ها در وسایل انفجاری نصب اند و ده ها پرزه دیگر.

به نوشته واشنگتن پوست، پالیسی امریکا آن قدر فلزات را وارد افغانستان ساخته است که آن کشور در تاریخ اش مشاهده نکرده بود.

این برای افغان ها نیز مایوس کننده است که تلویزیون های پلازما، فلزات و دیگر چیز های را که آنها می توانند بخرند و بفروشند، به هدر می رود.

فارن پالیسی
نشریه فارن پالیسی نیز در شماره اخیر اش مطلبی را درمورد افغانستان به نشر رسانیده می نویسد، بعد از آن که امریکا و متحدین اش 12 سال پیش به افغانستان رسیدند، این کشور راه درازی را پیموده است، ولی چالش ها و نگرانی های هنوز هم موجود اند.

به نوشته فارن پالیسی این کشور از حالتی که در سال 2001 داشت، یعنی اقامتگاه تروریستان بوده و یک حکومت ناکام محسوب می شد دور شده است.

به نوشته فارن پالیسی، حالتی بدی را که رسانه ها بعضاً برای بعد از سال 2014 در افغانستان پیش بینی می کنند، با وضعیت موجود در آن کشور در تطابق نیست.

حقیقت این است که افغانستان چانس خوب برای باثبات شدن سیاسی و اقتصادی دارد، ولی این مساله، رابطه مستقیم دارد با اراده امریکا، متحدین اش و رهبران آینده افغانستان.
به نوشته فارن پالیسی، در حالیکه رهبران امریکا با مسایل بودیجوی دست در گریبان اند، باید از کاهش در تمویل افغانستان، ابا ورزند.

فارن پالیسی می نویسد، ختم ماموریت حامد کرزی نباید بر علایق وسیع تر امریکا در افغانستان و منطقه تاثیر بگذارد.

در میدان ماندن افغانستان، قربانی های را که امریکا داده است و مصارفی را که متحمل شده است، به هدر می برد.

به نوشته نشریه، اندازه آنچه در چند سال آینده در افغانستان نیاز است خیلی کمتر از آنچه است که در چند سال گذشته در آن کشور به مصرف رسیده است، مصارفی که پولیس و اردوی افغانستان را قادر به عقب زدن شورش های به رهبری طالبان ساخت و نهاد های آن کشور را ایجاد نموده و اقتصاد آن کشور را تقویت بخشید.
XS
SM
MD
LG