لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۱

ترابی: از مصارف کمپاین های انتخاباتی دقیقاً نظارت شود


یما ترابی
هر چند بیش از دو ماهء دیگر به آغاز کمپاین های انتخاباتی، نامزدان انتخابات سال آینده باقی مانده اما از همین اکنون برخی از نهاد های غیر دولتی از احتمال مصارف بیش از حد کاندیدان در این برنامه، براز نگرانی کرده اند.

کمیتهء مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری می گوید که با در نظر داشت تقلب در انتخابات دور قبل ممکن کاندیدان انتخابات سال آینده برای کمپاین های انتخاباتی شان از منابع مختلف به خصوص کشور های پاکستان و ایران پول در یافت نمایند.

داکتر یما ترابی عضو این کمیته به روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان باید برای کنترول مصارف و دارایی کاندیدان یک مقرره را وضع و جلو خودسری ها را بگیرد:

« قواعد و ظرزالعمل های باید ایجاد شوند که ما بتوانیم یک مکانیزم درست را برای نظارت از تمویل پول های که برای انتخابات می آید داشته باشیم. پول های زیادی شاید صدها میلیون دالر بخاطر انتخابات سرازیر و مصرف شوند، اما باید از این پولها به گونه درست نظارت صورت گیرد و باید فهمیده شود که این پولها از کجا و از کدام منابع می آید و این روشن شود که بالای چی به مصرف می رسند. »

به گفته آقای ترابی، کمیسیون مستقل انتخابات و وزارت مالیه افغانستان باید این را بدانند که منابع مالی کاندیدان در هنگام کمپاین های انتخاباتی از کجا پرداخته می شوند.

مسوولان کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری همچنان پیشنهاد کرده اند که برای جلوگیری ازتقلب در انتخابات پیشرو به کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات آموزش های مسلکی داده شود.

در این حال کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نگرانی کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری را بی جا می داند.

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که برای کنترول مصارف کاندیدان در هنگام کمپاین های انتخاباتی برنامه های را روی دست دارند:

« کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در این بخش یک مکانیزم مشخص دارد و یک لایحه به تصویب رسیده که در آن تمام جزییات درج شده که کدام افراد و اشخاص می توانند برای کمپاین کاندیدان کمک کنند، آنها کدام اشخاص حکمی و حقیقی هستند و علاوه براین در قانون انتخابات افغانستان هم این موضوع واضح شده که کاندیدان ریاست جمهوری می توانند دو میلیون افغانی را برای کمپاین های انتخاباتی شان به مصرف برسانند، من فکر می کنم که این نگرانی بجا نیست. »

به اساس جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان قرار است کمپاین های انتخاباتی کاندیدان ریاست جمهوری به تاریخ سیزدهم دلو و از شوراهای ولایتی به تاریخ سیزدهم حوت سال روان آغاز شوند.

به اساس گزارش ها در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی دوره های قبل یک تعداد کاندیدان با استفاده از منابع مختلف یک مقدار پول هنگفت را در کمپاین های انتخاباتی شان به مصرف رسانده اند.

کارشناسان می گویند که یک تعداد کاندیدان احتمالی انتخابات سال آینده در فساد اداری دخیل بوده اند و ممکن برای برنده شدن شان در انتخابات سال آینده پول زیاد را اختصاص بدهند.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG