لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۴۲

هند برای نبردهای بیشتر با جنگجویان افراطی آمادگی می گیرد


هند در مناطق مورد نزاع کشمیر برای نبردهای بیشتر با جنگجویان افراطی آمادگی می گیرد. زیرا این کشور باور دارد، جنگجویان که همین اکنون در برابر نیروها به رهبری ایالات متحدهء امریکا در افغانستان به مقاومت می پردازند، پس از خروج نیروهای بین المللی به جنگ در کشمیر تغییر جهت می دهند.

برخی از آگاهان امور می گویند، افزایش خشونت های اخیر در منطقهء شدیداً مسلح شده کشمیر در امتداد سرحد بین هند و پاکستان، دلالت بر این امر می کند. هرچند، حکومت امریکا در مورد این نگرانی ها به طور آشکارا سخن نمی گوید، اما مقامات ایالات متحده و کارشناسان از صحت این نگرانی ها تایید به عمل آورده اند.

قوماندان نیروهای مسلح امریکا در آسیا پاسفیک می گوید که آنها در مورد تحریکات تروریستی در منطقه با هردو کشور هند و پاکستان در حال گفتگو و مذاکره می باشند. هند از دیر زمانی پاکستان را به آموزش و مسلح ساختن جنگجویانی که در کشمیرعلیه این کشور می جنگند، متهم می کند. ادعای که پاکستان آن را رد کرده می گوید، اسلام آباد از شورشیان حمایت اخلاقی و دیپلوماتیک می نماید.

عدهء از تحلیل گران پاکستانی می گویند، رهبران نظامی این کشور در حال حاضر علاقمند نیستند که تنش ها در منطق افزایش یابند. زیرا به گفتهء آنها عدهء از مقامات پایین رتبه پاکستانی با جنگجویانی که در بروز این خشونت ها سهم دارند، همدردی و همکاری می کنند.

جنرال سنجیو چچرا قوماندان نیروها در شمال هند اخیرا در مصاحبه با یک شبکهء تلویزیونی هند گفت:
« ما به حیث یک اردوی حرفوی در برابر هرگونه حوادث باید هوشیار، آماده و مواظب باشیم. »
به گفتهء وی کاهش نیروها در افغانستان بر اوضاع در کشمیر مطلقاً تاثیر خواهد داشت.


مقامات هندی و متخصصان بین المللی می گویند، واضح است که کشمیر میدان نبرد آینده جنگجویانی افراطی است که با شورشیان کشمیری همدردی دارند. جی کا فیلیا سابق وزیر امور داخلهء هند به خبر گزاری اسوشیتدپرس گفت، پیشبینی های گستردهء وجود دارند که پاکستان نیروهای جهادی در افغانستان را به طرف کشمیر سوق خواهد داد.

به گفتهء او در گذشته عدهء از شورشیان کشمیری یا در افغانستان آموزش دیده بودند و یا خود افغان بودند. از سوی دیگر، در مورد فعالیت گستردهء گروه لشکر طیبه نگرانی شدید وجود دارد که درایالت پنجاب پاکستان مستقر بوده و گفته می شود با اداره استخبارت پاکستان ارتباط نزدیک دارد. به باور اغلب این گروه درعقب حملات مرگبار تروریستی سال 2008 میلادی در شهر ممبی هند می باشد.

ستیفن تانکیل استاد در پوهنتون امریکایی که کتابی را در مورد لشکر طیبه نوشته است می گوید، این گروه می خواهد که جهاد در کشمیر را از سرگیری گیرد. او گفت، گروه لشکر طیبه خود یک سازمان بزرگ و قوی است که با موجودیت آن در منطقه نیازی نیست تا جنگجویان از افغانستان تغییر جهت داده برای نبرد به کشمیر آیند.

نواز شریف صدراعظم پاکستان و من موهن سنگهـ صدراعظم هند در ماه سپتمبر امسال به کاهش خصومت های سرحدی موافقه کردند. اما به نوشتهء اسوشیتد پرس در حالی که آنها باهم صحبت می کردند، نیروهای نظامی هند و پاکستان در سرحد به تبادله فیر توپخانه و هاوان می پرداختند و در ماه آینده آن این جنگ ها به مناطق جنوبی کشمیر که برای یک دهه آرام بود، سرایت کردند.
XS
SM
MD
LG