لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۸

مشرانو جرگهء افغانستان طرح قانون ثبت احوال نفوس را تصویب کرد


سر انجام طرح قانون ثبت احوال نفوس پس از بحث ها و گفتگو های متعدد توسط اعضای مشرانو جرگهء افغانستان به تصویب رسید.

جنجالی ترین مساله مادهء ششم در این طرح بود که شماری از سناتوران تاکید داشتند تا در کنار افغان نام اقوام نیز در تذکره های الکترونیکی باید درج گردد.

اما تعداد دیگر از اعضای مشرانوجرگه با حمایت از طرح تهیه شده از سوی حکومت می گویند که نباید نام اقوام در این تذکره ها گنجانیده شود، زیرا به باور آنان تمام این معلومات در ذخیرهء معلوماتی وزارت داخله ثبت می گردد.

در این حال فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه در جلسه عمومی روز سه شنبه این مساله را به رای گیری گذاشت و نتیجه آن را چنین اعلام کرد:

« حالا میآیم به رای گیری، کسانیکه طرفدار حکومت هستند کارت سرخ و کسانیکه طرفدار کمیسیون هستند کارت سبز بلند نمایند، در مجموع طرح قانون را تایید می کنیم.»

به اساس طرح حکومت افغانستان، در قانون ثبت احوال نفوس در تذکره های الکترونیکی نام اقوام نباید ذکر گردد.

اما پیش از این کمیسیون های امور دفاعی امنیت داخلی مشرانو جرگه پیشنهاد کرده بود که در تذکره های الکترونیکی هویت تمام اقوام باید افغان ذکر گردد.

پیش از این طرح قانون ثبت احوال نفوس در ولسی جرگه به دلیل اختلاف روی مساله قومیت و ملیت چندین بار به بحث گرفته شد.

ذکر نام اقوام در تذکره های الکترونیکی به یک مورد مهم اختلافی در طرح این قانون در میان نماینده های مردم مبدل شده بود و پس از بحث های زیاد وکلا روی این مساله به توافق رسیدند.

طرح قانون ثبت احوال نفوس دارای هفت فصل و سی و نُه ماده است.

وزارت داخله افغانستان تذکره های الکترونیکی را بسیار مهم خوانده و گفته است که امکان تقلب در آن وجود ندارد و به عوض کارت های رای دهی هم می توان از آن استفاده کرد.

قبل از این نیز بخاطر حل اختلاف نظر ها روی تصویب برخی از قوانین میان ولسی جرگه و مشرانو جرگه وجود داشته و برای حل آن کمیسیون های مشترک ایجاد گردیده است.
XS
SM
MD
LG