لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۰

افغانستان

پولیس بغلان 7 تن را به اتهام جرایم مختلف بازداشت کرد

پولیس ولایت بغلان هفت تن را به اتهام جرایم مختلف در این ولایت بازداشت کرده است.

جنرال امین الله امرخیل قوماندان امنیهء بغلان امروز در یک نشست خبری در این ولایت گفت که دو تن این افراد به اتهام اختطاف دستگیر شده اند.

آقای امرخیل افزود که بیست و شش کیلو گرام مواد مخدر نیز در ولایت بغلان کشف و ضبط گردیده است.

هفته گذشته نیز 9 تن به اتهام جرایم مختلف در ولایت بغلان بازداشت شده بودند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

عربستان بخش قونسلی سفارتش را در کابل بازگشایی کرد

بیرق ملی عربستان سعودی

عربستان سعودی از بازگشایی بخش قونسلی سفارتش در کابل، پایتخت افغانستان خبر داده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که خدمات قونسلی سفارت عربستان سعودی از دیروز به مردم افغانستان آغاز شده.

بسیاری از کشورهای جهان بشمول عربستان سعودی همزمان با به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، نمایندگی های دپلوماتیک و سفارتخانه های خود را در افغانستان بستند.

حکومت طالبان بار دیگر خواستار رفع انجماد پول‌های افغانستان از امریکا شد

سرپرست وزارت خارجه و شمار دیگر از اعضای حکومت طالبان

حکومت طالبان بار دیگر از ایالات متحده امریکا خواست که میلیاردها دالرِ منجمد شدۀ بانک مرکزی افغانستان را آزاد کند.

هیئت طالبان به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان در ملاقات با توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان در شهر دوحه، این خواست را مطرح کرده.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجۀ حکومت طالبان ناوقت دیروز در توییتر خود نوشت که هیئت طالبان در جریان ملاقات دو روزه اش با تام وست، خواهان رفع تحریم ها و نیز حذف نام‌های رهبران طالبان از فهرست سیاه شد.

پس از افتادن کابل در پانزدهم ماه آگست به دست طالبان، ایالات متحده نزدیک نه و نیم میلیارد دالر پول بانک مرکزی افغانستان را منجمد کرد.

تا هنوز هیچ کشور حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته.

ایجاد حکومت همه شمول، رعایت حقوق بشر به ویژۀ حقوق زنان و دختران و اینکه خطری از سوی گروه های تروریستی از خاک افغانستان متوجه کشورهای دیگر نشود، از شرط های اصلی به رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان خوانده شده.

یو ان دی پی: به خانواده های نیازمند در افغانستان پول نقد داده شود

آرشیف- بیجا شده های داخلی از ولایت ارزگان

برنامۀ توسعه‌ای سازمان ملل متحد، یو ان دی پی می‌گوید که برنامۀ پرداخت سالانه سه صد میلیون دالر به گونۀ نقد به خانواده‌های متشکل از کودکان، کهن سالان و افراد معلول، بهترین راه رسیدگی به مشکل فزایندۀ فقر در افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اداره سیزده ماه آینده را در افغانستان از منظر اجتماعی و اقتصادی نگران کننده توصیف کرده.

بر اساس گزارش، یو ان دی پی برای ایجاد زمینۀ کاریابی به افراد، صد میلیون دالر برای تطبیق پروژۀ پول در بدل کار و نیز نود میلیون دالر برای تمویل تجارت‌های کوچک اختصاص داده.

کانی ویگناراجا، رئیس بخش آسیا و پاسفیک یو ان دی پی به رویترز گفته است که این اقدام شاید بهترین روش برای جلوگیری از گسترش فقر در افغانستان باشد.

این اداره در ماه اکتوبر صندوق اعانۀ ویژه‌ای را با تعهد ۵۸ میلیون دالری جرمنی ایجاد کرد تا پول نقد مورد نیازِ فوری مستقیماً به افغان‌ها فراهم شود.

تا کنون این صندوق وعدۀ ۱۷۰ میلیون دالری دریافت کرده است.

نگرانی امریکا در مورد قتل و ناپدید شدن نیروهای افغان

آرشیف- یک فروشنده بیرق‌ها و تصاویر برخی از مقام‌های طالبان در شهر کابل

توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان گفته است که طالبان آگاه استند که ایالات متحده بخاطر گزارش‌ها در مورد قتل‌های انتقام جویانه و ناپدید کردن اجباری اعضای پیشین نیروهای امنیتی افغانستان عمیقاً نگران است.

آقای وست دیشب در توییتر خود نوشت که آن‌ها از طالبان خواسته اند که اطمینان حاصل کنند که تعهد شان در مورد عفو به گونۀ کامل رعایت می‌شود.

چند ساعت پیش از این سخنان آقای وست، دیدبان حقوق بشر سه‌شنبه در گزارشی گفت که طالبان بیش از صد عضو نیروهای امنیتی تنها در چهار ولایت افغانستان را بدون محاکمه اعدام یا به گونۀ اجباری ناپدید کرده اند.

این سازمان افزوده است که معلومات موثق در مورد قتل بیش از صد پرسنل نظامی، پولیس، اعضای ادارۀ استخبارات و ملیشه ها از غزنی، هلمند، قندهار و قندوز گردآوری کرده.

به گفتۀ دیدبان حقوق بشر، طالبان در پاسخ به یافته های این سازمان گفته است که عاملان بدرفتاری ها را برکنار کرده، اما هیچ معلوماتی در مورد اثبات این ادعایش ارائه نکرده.

رهبری طالبان پس از تصرف افغانستان عفو عمومی اعلام کرده.

محمد حسن آخوند، رئیس لوزرای حکومت طالبان به تازگی در پیام صوتی مدعی شد که عفو عمومی را که آنان اعلام کرده اند در جهان نظیر ندارد، اما برخی‌ها با این گفته های آخوند موافق نیستند.

بررسی فعالیت اتحادیه صنعت‌کاران افغانستان از صد روز کاری حکومت طالبان

شماری از افراد گروه طالبان

اتحادیه صنعت‌کاران افغانستان با برگزاری یک نشست صد روز کاری حکومت طالبان را از رهگذر اقتصادی بررسی کرد.

عبدالجبار صافی رئیس این اتحادیه می‌گوید صد روز حکومت طالبان با وجود آنکه از رهگذر امنیت برای تاجران نسبتاً خوب بوده، تعرفه‌ها بر کالاهای تجارتی کاهش یافته اند، اما از رهگذر اقتصادی فعالیت‌های کارخانه‌داران پارک‌های صنعتی با چالش هایی روبه‌رو بوده است

آقای صافی به رادیو آزادی گفت که فعالیت‌های شماری از کارخانه‌های صنعتی به دلیل دست رسی نداشتن به موادخام در کشور متوقف شده است.

او یکی از علت‌های آنرا بند بودن بیش از نه میلیارد دالر پول‌های افغانستان از سوی امریکا می‌داند که دادوستد را برای وارد کردن موادخام بسیار دشوار ساخته است.

او از ایالات متحده و بانک جهانی خواست تا هرچه زودتر پول‌های افغانستان را آزاد کنند تا به گفته او داد و ستد منظم شود و فعالیت کارخانه های صنعتی و رشد صنعت افغانستان از سر گرفته شود.

یونس مهمند: پروازهای تجارتی کابل‌دوبی امروز از سرگرفته می‌شود

یونس مهمند رئیس اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان

اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان می‌گوید، پروازهای تجارتی کابل‌دوبی با پروازهای کام‌ایر امروز چهارشنبه (۱۰ قوس ۱۴۰۰) از سرگرفته خواهند شد.

یونس مهمند معاون این اتاق به رادیو آزادی گفت که با از سرگیری این پروازها افغانستان روزانه به ارزش میلیون‌ها افغانی داد و ستد تجارتی با امارات متحده عربی و دیگر کشورها خواهد داشت.

او همچنان گفت که پروازهای تجارتی تاشکند‌کابل نیز در آیندۀ نزدیک از سرگرفته خواهند شد و تلاش‌ها برای از سرگیری داد و ستدها و روابط تجارتی با کشورها از سوی این اتاق ادامه دارد.

او گفت که از ماه حمل امسال تاکنون افغانستان به ارزش ۹۰۰ میلیون افغانی صادرات داشته است و با از سرگیری پروازهای تجارتی درآمد اقتصادی از رهگذر صادرات به کشورهای دیگر بیشتر خواهد شد.

زمینه آموزش به صدها دختر در ولسوالی قره‌باغ غزنی مساعد شده است

آرشیف - شماری از دانش آموزان دختر

کمیته سویدن در افغانستان می‌گوید که در ولسوالی قره باغ ولایت غزنی، زمینۀ آموزش از صنف اول تا یازدهم را برای صدها دختر فراهم کرده است.

آندریاس استفانسون رئیس عمومی کمیتۀ سویدن دیروز سه‌شنبه (۳۰ نوامبر) در تویتی گفت که با آنعده معلمین زن نیز صحبت شده که در آموزش این دختران، نقش دارند.

امین الحق مایل سرپرست برنامه‌های این کمیته به رادیو آزادی گفت که آنها در ۱۴ ولایت افغانستان صنوف روستایی دارند: "حدود سه هزار صنف روستایی تحت پوشش کمیتۀ سویدن قرار دارد. در مجموع ۹۱ هزار و ۲۰۰شاگرد که ۶۰ درصد آنها دختر هستند، در این صنوف درس می‌خوانند."

امروز هفتاد و پنجمین روزیست که طالبان با تسلط بر افغانستان دختران بالاتر از صنف ششم را از درس و آموزش منع کرده اند.

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) نیز پنجشنبه گذشته گفت که از طریق صنوف روستایی زمینه‌ای آموزش را برای ۱۴۲ هزار کودک افغان فراهم کرده.

به گفته یونیسف، بیش از چهار میلیون کودک در افغانستان که بیش از نصف آنها دختران هستند، از آموزش بازمانده اند.

یک پناهجو افغان در اندونیزیا خودش را آتش زد

بیرق ملی اندونیزیا

یک هماهنگ کننده محلی پناهجویان می‌گوید، یک پناهجوی افغان دیروز (30 نوامبر) در اعتراض به انتظار هفت ساله برای اسکان مجدد در یک کشور ثالث، خود را در اندونیزیا به آتش کشید.

محمد جمعه هماهنگ کنندۀ محلی پناهجویان به خبرگزاری فرانسپرس گفته که این رویداد دیروز زمانی صورت گرفت که شماری از افغان‌های آواره، در خارج از دفتر ادارۀ امور پناهندگان سازمان ملل متحد در جزیره سوماترا، تظاهرات را به راه انداخته بودند.

به گفتۀ محمد جمعه، این پناهجوی افغان که دچار سوختگی شدید شده، به شفاخانه انتقال یافته است.

هزاران پناهجو که بیش از نصف آنها افغان هستند، در اندونیزیا در حالت بلاتکلیفی بسر می‌برند و منتظر اسکان مجدد در کشورهای دیگر هستند، زیرا حکومت اندونیزیا به آنها اجازۀ کار قانونی را نمی‌دهد.

محمد اسحاق نگارگر، نویسنده، شاعر و بیدل شناس معروف افغانستان درگذشت

استاد محمد اسحاق نگارگر، نویسنده، شاعر و بیدل شناس معروف افغانستان

استاد محمد اسحاق نگارگر، نویسنده، شاعر و بیدل شناس معروف افغانستان در سن ۸۲ سالگی بنابر بیماری کووید-۱۹ درگذشت.

اعضای خانوادۀ استاد نگارگر در صفحات اجتماعی گفته اند که او سه‌شنبه (۲۹ نوامبر ۲۰۲۱) در شهر برمنگهم انگلستان درگذشت.

استاد نگارگر در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی در شهر میمنۀ ولایت فاریاب به دنیا آمده بود و در رشته زبان و ادبیات در پوهنزی علوم بشری و ادبیات پوهنتون کابل تحصیل کرده بود.

او پس از فراغت از پوهنتون کابل، اسیستانت پروفیسور شد و بعد‌ش در پوهنزی ادبيات و علوم بشری تدريس می‌کرد.

استاد نگارگر در سال ۱۹۸۴ افغانستان را ترک کرد و ۳۳ سال در شهر برمنگهم انگلستان سکونت داشت و دیپلوم ماستری در تـدريس زبان انگليسی چون زبان دوم، از پوهـنتون همان شهر بدست آورد.

در انگلستان نيـز به تدريس زبان انگليسی و پشتو پرداخته و با سرویس پشتو و فارسی راديوی بی‌بی سی نيز همکار بود.

از او چند اثر بشمول "تحلیلی از اژدهای خودی" و کتابی زیر نام "نقد و تبصره بر جلد دوم تاريخ غبار" به جا مانده.

اعتراض شماری از زنان در کابل به ارتقای کاذب دختران صنوف ۷ تا ۱۲

آرشیف- یک مکت دخترانه در ولایت هرات

شماری از زنان طی گردهمایی اعتراضی در کابل گفتند که شاگردان دختر نباید بدون شرکت در امتحان ارتقا کنند.

لینا احمدی، یکی از برگزار کنندگان گردهمایی گفت که شمار معترضان به ۲۰ زن می‌رسید.

شیبا روفی، برگزار کنندۀ دیگر این گردهمایی به رادیو آزادی در این مورد بیشتر گفت: "ما صدای خود را بخاطری امروز بلند کردیم که وقتی که می‌گویند که معارف شروع است و درس‌ها ادامه دارد اما در کابل شاهد چنین چیزی نیستیم. در کابل مکاتب دختران از صنف هفتم تا دوازدهم مسدود است. مکتوبی هم آمده است در مورد ارتقای کاذب یعنی شاگرد درس نخوانده اما او را به یک صنف بالاتر ارتقا می‌دهند. ما می‌خواهیم که ظرفیت آموزشی دختران بلند برود."

مقامات حکومت طالبان اخیراً گفتند که دانش آموزان دختر پس از صنف ۷ می‌توانند بدون شرکت در امتحان ارتقا کنند.

بانک جهانی روی آزاد سازی بخشی از سرمایه منجمد شده افغانستان غور می‌کند

بانک جهانی

بانک جهانی در بارۀ آزاد سازی یک بخشی از سرمایه خارجی منجمد شدۀ افغانستان غور می‌کند.

آژانس خبررسانی فرانسه از قول یک منبع می‌گوید که رهبری این بانک در نشست امروز سه‌شنبه هیئت مدیره در مورد این پیشنهاد گفت‌وگو می‌کند.

اما خبرگزاری رویترز با تفصیل بیشتر گزارش می‌دهد که طبق این برنامه پنجصد صد میلیون دالر از صندوق بازسازی افغانستان برای کمک‌های بشری آزاد خواهد شد.

این پول به ملل متحد و دیگر موسسات امدادرسان داده می‌شود تا به افراد نیازمند در افغانستان رسانده شود.

بیش از نه میلیارد دالر سرمایه افغانستان در خارج بعد از تسلط طالبان بر کشور منجمد شده که سیستم مالی و اقتصادی این کشور را زیر فشار قرار داده است.

سازمان جهانی صحت از خطر گسترش نوع جهش یافته ویروس کرونا هشدار داد

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که با در نظرداشت شواهد ابتدایی، نوع جهش یافتۀ جدید ویروس کرونا خطر گسترش همه‌گیری را در بر دارد.

این سازمان دیروز گفت که گسترش محتمل همه‌گیری عواقب جدی در پی خواهد داشت.

این نوع جهش یافتۀ جدید ویروس کرونا هفتۀ گذشته در افریقای جنوبی شناسایی شد.

دلایل دست داشته نشان می‌دهد که ویروس اومیکرون قابلیت سریع سرایت از یک فرد به فرد دیگر را دارد.

روزانه تقریباً ده هزار نفر در افریقای جنوبی به این ویروس مبتلا شناخته می‌شوند.

داکتران گفته اند که اومیکرون علائم خفیف دارد و اکثریت کسانی که به آن مبتلا شده اند ، ۲۰- ۳۰ سال عمر دارند.

وقوع درگیری مسلحانه در ناحیه اول شهر جلال آباد

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه عمومی افغانستان

گزارش‌ها از وقوع درگیری در ناحیۀ اول شهر جلال آباد خبر می‌دهند.

خبرنگار رادیو آزادی می‌گوید درگیری شب گذشته آغاز شد و تا ساعت هفت صبح ادامه داشت.

صدای چندین انفجار و تیراندازی اسلحۀ سبک و سنگین شنیده شده است.

منابع مطبوعاتی طالبان می‌گویند در مورد معلومات ندارند.

گزارش‌های تأیید نشده می‌گویند که افراد مسلح داعش در یک منزل از سوی نیروهای طالبان محاصره شده اند.

قریشی: پاکستان آماده است از اجلاس سازمان همکاری اسلامی در مورد افغانستان میزبانی کند

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

پاکستان می‌گوید، برای میزبانی اجلاس سازمان همکاری اسلامی که به افغانستان تمرکز دارد، آماده است.

شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان دیشب (۸ قوس ۱۴۰۰) در یک پیام ویدیویی در توییتر گفت که اسلام آباد آماده است از این نشست در ۲۶ قوس ۱۴۰۰ میزبانی کند: "عربستان سعودی، مسئول برگزاری اجلاس سازمان همکاری اسلامی، ابتکار مهمی را اعلام کرده تا نشست فوق العاده شورای وزیران این سازمان برای بررسی وضعیت افغانستان برگزار شود. پاکستان از این ابتکار حمایت می‌کند. ما همچنان پیشنهاد کردیم که از این اجلاس در اسلام آباد میزبانی کنیم."

وزیر خارجۀ پاکستان افزود که مسئولیت سازمان همکاری اسلامی است تا در وضعیت فعلی بشری با افغانستان کمک کند.

سازمان همکاری اسلامی، ۵۷ عضو دارد و افغانستان به عنوان یکی از بنیانگذاران، در سال ۱۹۶۹ میلادی عضویت آنرا کسب کرده بود.

یونیسف: وضعیت بشری در افغانستان نگران کننده است

آرشیف- یک خانواده بیجا شده داخلی در افغانستان

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) وضعیت بشری در افغانستان را نگران کننده دانسته است.

این اداره در گزارشی که دیروز دوشنبه (۸ قوس ۱۴۰۰) در مورد جنوب آسیا نشر کرد، گفت، وضعیت بشری در افغانستان بخاطری بحرانی است که نیازمندی‌های اصلی از جمله مواد غذایی و صحی، و عرضه خدمات عمومی با مشکل جدی روبه‌رو است.

به گفتۀ یونیسف، در نتیجه خشکسالی، مردم با عدم مصونیت غذایی روبه‌رو شده اند که وضعیت را پیچیده‌تر ساخته است.

سازمان جهانی غذا هشدار داده که از میان جمعیت ۳۸ میلیونی افغانستان، حدود ۹۵ درصد آنها غذای کافی ندارند و ۲۳ میلیون تن با کمبود مواد غذایی روبه‌رو اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG