لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۴

سکتگی در اکمالات مواد نفتی نیروهای افغان ریشه در پاکستان دارد


اخیراً سکته گی در اکمالات مواد نفتی باعث بحث های دیپلوماتیک حکومت افغانستان و واشنگتن شده است. حکومت افغانستان ناتو را متهم می کند که بطور عمدی اکمالات مهم مواد نفتی را بر پولیس و اردوی ملی آن کشور قطع کرده است. ناتو این اتهامات را رد کرده است، اما وابسته گی ناتو به خطوط اکمالاتی که از قلمرو پاکستان می گذرد، نشان می دهد که مسدود شدن این مسیر تاثیرات خودش را می تواند داشته باشد.

مرکز خبری رادیو آزادی می نویسد:
برای آنکه به ریشهء این مساله پی برد، باید به پاکستان نظری انداخت، در این اواخر ایالت خیبر پشتونخواه پاکستان صحنهء تظاهراتی است که باعث سکته گی در انتقالات مواد نفتی به افغانستان شده است.

از تاریخ 23 نوامبر به اینسو صد ها تن با یورش و حمله به راننده های لاری های اکمالاتی ناتو، از انتقالات به افغانستان مانع شده اند. این مساله باعث شد تا واشنگتن نیز انتقال تجهیزاتی را که از مسیر تورخم – کراچی از افغانستان خارج می شد نیز متوقف سازد. صد ها لاری حامل تجهیزات نیرو های امریکایی در داخل افغانستان متوقف شده اند.
نیروهای امنیتی پاکستان برای ختم تظاهراتی تلاش کرده اند که از طرف عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان آن را فرا خوانده است.

یوسف خان رییس اتحادیهء ترانسپورت در پشاور می گوید، راننده های وسایط ترانسپورتی آغاز دوباره انتقالات نپذیرفته اند و از تهدید های هراس دارند که متوجه جان هایشان است.

یوسف خان با ابراز اینکه راننده ها توسط تظاهر کننده گان متوقف ساخته می شوند، می گوید:
"مشکل در اینست که اعتراض کننده گان خیلی غلط رهنمایی شده اند. آنها همهء موترها به شمول لاری های حامل سمنت را بدون در نظر داشت اینکه برای ناتو است یانی، متوقف می سازند. 10 تا 20 نفر یک موتر را متوقف ساخته، اسناد شان را کنترول می کنند و موتر متوقف می ماند."

متوقف ساختن انتقالات به افغانستان باعث مباحثات بین کابل و واشنگتن شده است. به تاریخ دوم دسامبر حکومت افغانستان با نشر یک اعلامیه، ایالات متحدهء امریکا را متهم ساخت که با وارد آوردن فشار و بوجود آوردن وابسته گی، اکمالات مواد نفتی نیروهای امنیتی افغانستان را قطع کرده است تا رییس جمهور کرزی موافقتنامهء امنیتی را با امریکا امضا کند.
ایتلاف بین المللی به رهبری ناتو در افغانستان هر گونه کمبود مواد نفتی را رد کرده می گوید، به مجرد اخذ فرمایشات از جانب نیروهای امنیتی افغانستان اجراآت در مورد آن ادامه دارد.

از لحاظ تخنیکی صرف حکومت مرکزی پاکستان می تواند در مورد سرنوشت آیندهء انتقالات ناتو تصمیم بگیرد. اسلام آباد از حملات طیارات بی پیلوت انتقاد می کند و در گذشته برای حدود 7 ماه این مسیر را مسدود ساخته بود.

مسیر پاکستان برای انتقال تجیهزات ناتو که از افغانستان خارج می شود یک راه کلیدی است، با آنکه ایالات متحدهء امریکا راه های متبادل آسیای میانه را نیز در اختیار دارد و با استفاده از آن می تواند برای انتقالات استفاده کند، اما این مسیر طولانی تر و قیمت تر است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG