لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۳۸

«حضور بیشتر قوا وضعیت افغانستان را تغییر نمی دهد»


شبکه تلویزیونی ان بی سی امریکا چند روز قبل در بارهء حضور و آیندهء نیرو های نظامی امریکا در افغانستان، تحت عنوان" در افغانستان مردم بدون دلیل کشته می شوند، حضور بیشتر قوا وضعیت این کشور را تغییر نمی دهد." مباحثهء تلویزیونی را به راه انداخت.

ریچارد اینگل خبرنگار و تحلیلگر امور بین المللی شبکه تلویزیون ان بی سی امریکا در این مباحثه گفت، اداره بارک اوباما در میان گفتگو روی امضاء قرارداد امنیتی و دفاعی با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان و مذاکرات در بارهء برنامه اتمی با حکومت ایران، در یک وضعیت دشوار گیرمانده است.

ریچارد اینگل گفت، یکی از اهداف اداره بارک اوباما این است که محبوبیت و حیثیت جنگ درازمدت امریکا را در افغانستان نگهدارد.

این خبرنگار امور بین المللی شبکه تلویزیون ان بی سی امریکا در ادامه صحبت اش گفت، زمانی که با عساکر امریکایی در افغانستان صحبت شود، آنها می گویند، قربانی زیاد دادند، خانواده های شان به مشکلات روبرو شدند و دوستان سرباز خود را می دیدند که چگونه در جنگ تلف می شوند. به همین دلیل شکست در جنگ افغانستان برای همهء از آنها یک توهین بزرگ به شمار می رود.

میشل اشتراک کنندهء دیگر این مباحثه تلویزون ان بی سی امریکا می گوید، مهم ترین سوال این است که آیا اردوی امریکا به حضور خود در افغانستان باید دوام دهد؟ و اگر ادامه دهد، عواقب آن چه خواهد شد؟ او در دوام صحبت اش اضافه کرد، قتل و کشتار بیش از این به آنانی زندگی دوباره نمی دهد که در این راه تلف شده اند و همچنان دوام جنگ و کشتار ارزش قربانیان را بلند نمی برد.

بر اساس ارقام نشر شده توسط خبرگزاری اسوشیتدپرس، در جنگ افغانستان حداقل 2153 عسکر امریکایی کشته و بیش از 19 هزار عسکر دیگر زخمی و در شفاخانه بستر اند. شمار تلفات افغانان تاکنون مشخص نیست.

خبرنگاران هر یک باب دریفوس و تورسی رایت استدلال کردند که اگر نیرو های امریکا از همان اول در جنگ افغانستان دخیل نمی شدند، هیچ گاهی چنین تلفاتی نمی دادند.

در بخش دیگر از تحلیل این مباحثه سوال شد که نتیجهء این همه قربانی ها و مصارف چه شد؟ در پاسخ گفته شد که هیچ.

به این معنی که افغانستان تاهنوز نا امن باقی مانده، جوانان به اتهام ارتباطات جنسی در معرض عام سنگسار می شوند و حکومت آغشته به فساد اداری در این کشور حاکم است. به گفتهء آنها این حکومت تا زمانی فعال خواهد بود که نیرو های امریکایی در آن به مدت بیشتر باقی بمانند.

اشتراک کننده گان این مباحثه همچنان گفتند، طالبان مسلح مانند قبل فعال اند و آنها هیچ گاهی تهدیدی برای امریکایی ها به حساب نمی رفتند. اما القاعده تا حدی تهدید های را برای امریکا و کشور های غربی ایجاد کرده بود.

اشتراک کننده گان این مباحثه تلویزیون ان بی سی امریکا در ادامه گفتند، تعدادی از امریکایی ها در اثر جنگ های عراق و افغانستان در داخل و خارج ثروتمند شدند و این جنگ به اصطلاح به گاو شیری آنها مبدل شد.

اشتراک کننده گان این مباحثه می گویند، عساکر امریکایی باید به طور کامل افغانستان را ترک کنند و این به خیر افغانان و امریکایی ها است. آنها در پایان این مباحثه گفتند، امید است که حامد کرزی قرارداد امنیتی و دفاعی را با بارک اوباما امضاء نکند و به این ترتیب مصیبت جنگ نیز پایان می یابد.
XS
SM
MD
LG