لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۸

منلی: "کچکول بودا" یک بخشی از تاریخ افغانستان است


موزیم ملی افغانستان ادعای مقام های هندی را رد می کند که گفته اند یک اثر تاریخی مربوط به دورهء بودا در این کشور، مربوط به هند می باشد.

مسوولان در موزیم ملی افغانستان تاکید دارند که پافشاری بیشتر هند در این خصوص روابط میان دو کشور را خدشه دار خواهد ساخت.

عمرا خان مسعودی رییس موزیم ملی افغانستان در صحبت با رادیو آزادی تایید کرد که در آینده نزدیک یک گروهی از باستان شناسان هند به کابل آمده و در خصوص اثر تاریخی کچکول بودا تحقیقات علمی و تخنیکی را انجام میدهند.

آقای مسعودی در این مورد بیشتر گفت:
« من فکر می کنم که این مسایل نباید به اندازی عمیق شود که میان دو کشور دوست از لحاظ سیاسی یک حالت جنجال برانگیز را بوجود بیاورد در این مساله باید یک تحقیقات عمیق انجام شود زیرا این یک مساله کوچک نیست.
هرگاه این موضوع به این گونه مطرح می شود مفهوم این را ندارد که آنان ادعای ملکیت می کنند و ما مستقیماً این اثر را به آنها تسلیم می کنیم این مساله باید به گونه عمیق تحقیق شود. »


آقای مسعودی گفت این ظرف سنگی که از آثار مهم دوره بودایی بشمار می رود فعلاً در موزیم ملی افغانستان به نمایش گذاشته شده است.

به اساس معلومات وی این اثر در سال 1925 از مقبره میرویس نیکه از قندهار به کابل انتقال گردید.

گزارش ها در خصوص اثر تاریخی بنام کچکول بودا در حالی منتشر می شوند که چند ماه پیش پراسادسینک یک عضو پارلمان هند ادعا کرد که این اثر تاریخی مربوط به هند است.

وی از حکومت اش خواست تا این اثر تاریخی را از کابل به هند منتقل سازد.

این عضو پارلمان هند ادعا دارد که این اثر مربوط به ایالت بیهار هند بوده و از آنجا به قندهار انتقال شده بود.

در این حال نجیب منلی مشاور سابق وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان باور دارد که این کچکول یک بخشی از تاریخ افغانستان است:

« این یک بخشی از تاریخ افغانستان است و این کشور از دوهزار سال به این طرف دیگ یاد شده را در اختیار خود دارد مسلمانان که در گذشته یک تعداد متن ها را در آن حکاکی کرده و آنهم مربوط افغانستان می شود و من فکر می کنم که ادعای هند اساس ندارد. »

در افغانستان نیز مانند هند آثار تاریخی زیادی از دوره بودایی به جا مانده اند.

مجسمهء بامیان یکی از آثار بزرگ تاریخی مربوط به دورهء بودایان به سطح جهان بود که در سال 2001 میلادی از سوی طالبان منهدم گردید.

اما به گفتهء مسوولان موزیم ملی افغانستان پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان اقداماتی در خصوص ترمیم و نگهداری آثار تاریخی کشور صورت گرفته اند.

به اساس معلومات آنان در این اواخر سه صد اثر تاریخی افغانستان پس از ترمیم و بازسازی در موزیم ملی به نمایش گذاشته شده اند.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG