لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۴

«امکانات آبیاری بیش از 3.5 میلیون هکتار زمین مساعد می شود»


وزارت زراعت می گوید که کمبود برق و تولیدات زراعتی یکی از عمده ترین مشکلات در برابر رشد صنایع زراعتی در کشور می باشد.

اما با وجود این مشکلات محمد آصف رحیمی وزیر زراعت به روز چهار شنبه در نشستی در کابل به این مشکلات اشاره کرده و گفت که در چند سال گذشته نقش سکتور خصوصی در قسمت تقویت محصولات زراعتی مهم بوده است.

آقای رحیمی افزود هم اکنون امکانات آبیاری نزدیک به دو میلیون هکتار زمین در افغانستان موجود اند اما در نظر است که این رقم در آینده های نزدیک به بیش از سه و نیم میلیون هکتار زمین افزایش داده شود:

« ما بسیار دقیقاً بالای نظام آبیاری در افغانستان کار می کنیم، تا این ساحات وسیع تر شده برود هدف ما این است در حدود سه اعشاریه پنج تا سه اعشاریه هفت میلیون هکتار زمین تحت آب در افغانستان باید بالا برود. این واضح است که به سرمایه گذاری عظیمی و استفاده از تکنولوژی های بهتر در ساحه آبیاری ضرورت است. »

آقای رحیمی می گوید به اساس ارقام وزارت زراعت و سازمان ملل متحد در حال حاضر در افغانستان حدود یک صد و بیست هزار هکتار ساحات باغی دارد.

وزیر زراعت و مالداری همچنان در بخش رشد محصولات زراعتی به خصوص برنج، بادام، انگور و پنبه اشاره کرد و به گفتهء وی تولیدات آنها در مقایسه به 10 سال پیش سه برابر افزایش یافته اند.

وزیر زراعت در حالی که سهم سکتور خصوصی را در رشد محصولات زراعتی مهم میداند اما می گوید که در این بخش از سوی سکتور خصوصی سرمایه گذاری لازم صورت نگرفته است.

در همین حال متصل کمکی معین وزارت تجارت و صنایع افغانستان در این نشست بر رشد محصولات زراعتی تاکید کرده و گفت 30 درصد عواید داخلی کشور از محصولات زراعتی به دست می آیند:

« محصولات زراعتی 30 فیصد عواید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد. این سکتور بسیار مهم است. ما به این سکتور توجه داریم و این سکتور از اهمیت خاصی بر خوردار است به خاطری که هشاد فیصد مردم در این بخش مشغول کار هستند. »

وی همچنان گفت، 90 درصد عواید محصولات زراعتی از طریق تشبثات کوچک و متوسط بدست می آید.

هرچند افغانستان در بخش زراعت از امکانات خوب برخوردار است، اما این کشور هنوز هم بخشی اعظم محصولات زراعتی مورد ضرورت خود را از خارج به خصوص کشورهای همسایه وارد می کند.


حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG