لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۶ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۴۲

برخی وکلا: سفر هیئت افغانستان به پاکستان نتیجه نخواهد داد


به دنبال تنش به میان آمده بین افغانستان و پاکستان در گذر گاه تورخم، حالا هیئت حکومت افغانستان بخاطر صحبت در این خصوص در روز های نزدیک روانه اسلام آباد می‌شود.

هرچند مقام‌های حکومتی به نتیجه این سفر امیدوار هستند اما برخی از اعضای ولسی جرگه می‌گویند، خوشبین نیستند که این سفر به اسلام آباد موثر واقع گردد.

عبدالقادر زازی عضو کمیسیون روابط بین‌الملل ولسی جرگه روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که مسئله اعمار تأسیسات از سوی پاکستان در نقطه صفری باید به سطح جهانی مطرح شود در غیر آن به گفته وی همچو تلاش‌ها کار ساز نخواهد بود.

وی گفت:

" من فکر می‌کنم این موضوع ممکن راه حل نداشته باشد پاکستان امروز اگر ساخت تأسیسات را متوقف کند، فردا یا پس فردا دوباره اینکار انجام می‌دهد و آنها برای افغانستان در این زمینه یک آله فشار و درد سر ایجاد کردند."

مشکل در گذر گاه تورخم پس از آن به میان آمد که نظامیان پاکستانی یکشنبه هفته گذشته بدون اینکه حکومت افغانستان را در جریان بگذارند دست به ساخت تأسیسات در نقطه صفری زدند.

در جریان درگیری وقفه‌یی میان نیروهای سرحدی افغانستان و پاکستان به هر دو طرف تلفات نیز وارد گردید و دروازه تورخم نیز شش روز بسته شد.

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که قرار است در روز های نزدیک حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه در رأس یک هیئت به هدف حل معضل اخیر در تورخم به پاکستان سفر کند.

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت می‌گوید، حکومت افغانستان امیدوار است که سفر هیئت افغان به پاکستان در زمینه حل این مشکل در گذرگاه تورخم نتیجه بدهد.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان
شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان

وی گفت:

"حکومت افغانستان امیدوار است که صبحت ها در این راستا مفید خواهد بود و تلاش‌ها در این زمینه نتیجه بخش واقع گردد."

اما سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، اینکه این سفر هیئت افغان دقیقاً چه زمانی صورت خواهد گرفت و در ترکیب آن کی ها قرار دارند تا هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

پیش از این، حکومت پاکستان برای حل مشکل به میان آمده در گذرگاه تورخم از وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی افغانستان دعوت کرده بود تا به آن کشور سفر کنند.

در این میان برخی از آگاهان سیاسی می‌گویند که مشکل اساسی افغانستان با پاکستان اعمار تأسیسات از سوی آن کشور در نقطه صفری است بناءً آنان امیدواراند که حکومت در این زمینه با جدیت اقدام نماید.

شهزاده مسعود یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت، هیئت افغانستان باید بخاطر حل مشکل به میان آمده در تورخم از موقف قوی و ملی با مقام‌های پاکستانی گفتگو کند.

گزارش: فریبا واحدی

XS
SM
MD
LG