لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۱۱

اوباما: به تصمیم مردم بریتانیا باید احترام گذاشت


بارک اوباما رئیس جمهور امریکا

بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفت: مطمئن است که بریتانیا به طور منظم و آرام مرحلۀ خروج از اتحادیۀ اروپا را سپری خواهد کرد.

اوباما دیروز (جمعه) در ایالت کلیفورنیای امریکا به خبرنگاران گفت با آنکه این تصمیم روابط بین بریتانیا و اتحادیۀ اروپا را تغییر خواهد داد اما رابطه بین بریتانیا و ایالات متحده آسیب نخواهد دید.

رئیس جمهور اوباما گفت: تصمیم مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیۀ اروپا باید احترام شود.

وی افزود:

"اتحادیۀ اروپا به حیث یک همکار مهم ما باقی خواهد ماند. اتحاد ما در ناتو به خاطر حفط امنیت جهانی یک امر حیاتیست. در ظرف چند هفته در نشست کشورهای عضو ناتو در وارسا ملاقات خواهیم کرد. ارزش‌های مشترک ما به شمول تعهد ما برای دموکراسی، تکثر گرایی و دادن فرصت‌های مساوی به همۀ جهانیان پابرجا می‌مانند، این ارزش‌های اند که ما را متحد می‌سازند."

رئیس جمهور امریکا همچنان گفت که با رهبران جرمنی و بریتانیا پس ازین همه پرسی، صحبت تلیفونی کرده و مطمین است که بریتانیا به طور منظم و آرام از اتحادیۀ اروپا بیرون خواهد شد.

دیوید کامرون صدراعظم بریتانیا
دیوید کامرون صدراعظم بریتانیا

پس از آنکه ۵۲ در صد رای دهنده‌ها در همه پرسی به طرفداری از خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا رای دادند، صدراعظم دیوید کامرون استعفای خود را اعلام کرد.

رهبران فرانسه و جرمنی نیز ازین بابت ابراز ناخوشنودی کردند.

اما ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که پیش ازین هم طرفدار خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا بود می‌گوید: مطمین است که مشکلات اقتصادی ناشی ازین تصمیم به زودی حل خواهند شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

وی گفت:

" انتظار دارم پروسۀ رسمی خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا آغاز شود. ما این رویداد را از نزدیک بررسی کرده و آنرا تحلیل می‌کنیم. تلاش خواهیم کرد تا پیامدهای منفی آن بالای اقتصاد خود را به پایین ترین سطح کاهش دهیم. زیرا خواهیم دید که اگر بازارها و ارزش پول متأثر شود، بالای تولیدات ما نیز تأثیر خواهد گذاشت. اما من مطمئن استم که خیلی به زودی این مشکل رفع خواهد شد."

سازمان های اقتصادی از جمله بانک های بزرگ باور دارند که خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا یک ضربۀ اقتصادی بزرگ است.

این نگرانی آنها به طور عملی در بازارهای جهانی نیز دیده شد.

با اعلام نتیجۀ همه پرسی در بریتانیا، ارزش پوند استرلنگ و یورو نیز در بازارهای جهان کاهش چشمگیر یافت.

XS
SM
MD
LG