لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۳۴

یون: حکومت افغانستان از رویداد اخیر ترکیه درس عبرت بگیرد


ولسی جرگه افغانستان

شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان می‌گویند، حکومت این کشور باید از رویداد اخیر ترکیه درس عبرت گرفته و حمایت گسترده مردم را بدست آورد.

پس از آنکه کودتا بر ضد حکومت ترکیه ناکام گردید ولسی جرگه افغانستان از حکومت این کشور خواست تا تعهدات‌اش را بخاطر جلب بیشتر حمایت مردم عملی نماید.

آرین یون عضو کمیسیون روابط بین‌المللی این جرگه روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، حمایت مردم از حکومت ترکیه نشان داد که حکومت‌های که مردم حامی آن است از بین نمی‌رود.

یون: اگر حکومت حمایت مردم را با خود داشته باشد هیچ قدرت نمی‌تواند آنرا سرکوب نماید.
یون: اگر حکومت حمایت مردم را با خود داشته باشد هیچ قدرت نمی‌تواند آنرا سرکوب نماید.

خانم یون با تأکید بر اینکه حکومت افغانستان تا کنون نتوانسته قناعت مردم را طوری که لازم است حاصل نماید می‌گوید:

"حکومت افغانستان در صورتی می‌تواند که حمایت مردم را بدست بیاورد که به خواسته‌های مردم پاسخ مثبت ارائه کند، بدبختانه در افغانستان حالت برعکس دیده می‌شود حکومت در این دو سال نتوانسته که مردم را جلب کند، به نظر من اگر حکومت حمایت مردم را با خود داشته باشد هیچ قدرت نمی‌تواند آنرا سرکوب نماید، مانند رویداد ترکیه که به تمام جهانیان نشان داد که مردم از حکومت آن کشور حمایت می‌کند و به هیچ صورت از بین نمی‌رود."

بر اساس گزارش‌ها شب شنبه یک گروه نظامی ترکیه در برخی ساحات مهم شهر استانبول و نزدیکی ساختمان پارلمان ترکیه تانک‌ها را ایستاده کرده و دست به کودتا زدند اما تلاش آنان بعداً توسط مردم و حکومت خنثی شد.

حکومت ترکیه تا کنون بیش از یک هزار تن را به اتهام تلاش برای انجام کودتا در این کشور بازداشت کرده‌است.

در تلاش کودتا در ترکیه حدود ۲۶۵ تن کشته و بیش از ۱۴۰۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

پس از آن به شمول رئیس جمهور افغانستان مقامات کشورهای مختلف جهان تلاش برای کودتا در ترکیه را تقبیح کردند.

در این حال برخی از مردم عام نیز از این اقدام مردم ترکیه استقبال می‎کنند.

محب و مهران غفوری دو تن از باشنده‎های شهر کابل در مورد به رادیو آزادی گفتند:

"مردم حالا خوب شده‎اند سطح فهم مردم بیشتر شده‎است من منحیث یک جوان خودم از دولت خود حمایت می‎کنم، دوست دارم که انتقال قدرت به صورت مسالمت آمیز از رأی خود ما باشد."

"از دولت خود استفادۀ خوب کنیم نه بد اگر اردوی ما می‌خواهد کار خوب کند باید پشتیبان آن باشیم اگر غلت می‌کند باید به مردم آشکار بسازیم."

با این همه برخی از کارشناسان سیاسی به این باور اند که اگر ملت‌ها بخواهند و از حق‌شان آگاه باشند هرگز گروه‌های که می‌خواهند از راه‌های غیر قانونی به قدرت برسند موفق نخواهند شد.

صافی: دفاع ملت ترکیه از حکومت‌شان درس عبرت به ملت‌های دنیا است.
صافی: دفاع ملت ترکیه از حکومت‌شان درس عبرت به ملت‌های دنیا است.

ودیر صافی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل در مورد به رادیو آزادی گفت:

"دفاع ملت ترکیه از حکومت‌شان و اینکه کودتاچیان را به ناکامی مواجه ساخت این یک درس عبرت هم به حکومات داخلی خود ترکیه است و هم به ملت‌های دنیا."

آقای صافی گفت که حادثه ترکیه به حکومت افغانستان این پیام را می‌رساند که اگر حکومت با ملت یکجا باشد هیچ قدرتی قادر به سرنگون ساختن آن نخواهد شد.

وی افزود که حکومت افغانستان باید با الهام از کودتای ناکام در ترکیه از طریق ارائه خدمات و فراهم نمودن سهولت‌ها به مردم حمایت گسترده ملت را بدست آورد.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG