لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۲۶ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۳۷

پلان جدید وزارت دفاع افغانستان جهت حفظ مناطق تصفیه شده در ننگرهار


نمایی ساختمان وزارت دفاع افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، در ولسوالی‌های سرحدی ولایت ننگرهار که از وجود افراد وابسته به گروه داعش تصفیه شده نیروهای امنیتی افغان جابجا می‌شوند.

این وزارت می‌گوید، برای مخالفین مسلح بخصوص گروه داعش اجازه داده نخواهد شد تا در ساحات تصفیه شده دوباره جابجا شوند.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز پنجشنبه در کابل در صحبت با خبرنگاران با تأکید بر اینکه بخاطر عملی شدن این پلان تدابیر لازم روی دست گرفته شده‌است می‌گوید، مناطقی سرحدی ولایت ننگرهار که در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی افغان از وجود داعش پاکسازی شده با در نظر داشت وضعیت در آن پوسته‌های دایمی نیروهای امنیتی جابجا می‌گردد.

وزیری: تلاش می‌کنیم تا در ساحات شینوار از پولیس محلی استفاده نمائیم.
وزیری: تلاش می‌کنیم تا در ساحات شینوار از پولیس محلی استفاده نمائیم.

آقای وزیری افزود:

"زمانیکه تصفیه کامل در ولایت ننگرهار صورت گیرد در جاهای که لازم است گارنیزیون‌های ثابت یعنی گارنیزیون اردو را ایجاد می‌کنیم و در جاهای که نیاز باشد پولیس ملی جابجا شود در آنجا ها پولیس ملی جاگزین می‌گردد، علاوه بر این ما تلاش می‌کنیم تا در ساحات شینوار از پولیس محلی استفاده نمائیم در آنجا مردم قهرمان شینوار، کوت و اچین خود بلند شده و بر ضد مخالفین مسلح و داعش می‌جنگند."

آقای وزیری همچنان گفت، با جابجایی این پوسته‌های امنیتی صلح و ثبات در مناطق سرحدی ولایت ننگرهار تأمین شده و افراد بی‌جا شده دوباره به زنده‌گی عادی‌شان در آن مناطق ادامه خواهند داد.

از یک سال بدین‌سو برخی از ولسوالی‌های سرحدی ننگرهار مانند، دُربابا، اچین، کوت و هسکه مینه با تهدید گروه داعش مواجه بوده و هزاران خانواده در نتیجه درگیری‌ها خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند.

ولسوالی‌های سرحدی ننگرهار مانند، دُربابا، اچین، کوت و هسکه مینه با تهدید گروه داعش مواجه بوده‌است.
ولسوالی‌های سرحدی ننگرهار مانند، دُربابا، اچین، کوت و هسکه مینه با تهدید گروه داعش مواجه بوده‌است.

وزارت دفاع می‌گوید، در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی افغان ولسوالی‌های کوت و برخی ولسوالی‌های دیگر از وجود داعش پاکسازی شده‌است.

از سوی هم شماری از کارشناسان نظامی روی هماهنگی میان نیروهای امنیتی افغان‌، و تحکیمات بیشتر تأکید می‌کنند.

امرخیل: عدم هماهنگی و پلان منظم میان نیروهای امنیتی دلیل دست یافتن دوباره مخالفین به مناطق است.
امرخیل: عدم هماهنگی و پلان منظم میان نیروهای امنیتی دلیل دست یافتن دوباره مخالفین به مناطق است.

جنرال عتیق‌الله امرخیل یکتن از این کارشناسان در مورد می‌گوید:

"زمانیکه قوت‌های کوماندوی ما یک منطقه را اشغال می‌کنند به مجردیکه از آن منطقه خارج می‌شوند آن را به پولیس می‌سپارد در بین آن‌ها همواره هماهنگی و پلان منظم وجود نداشته، به همین دلیل آن مناطق دوباره به دست مخالفین می‌افتد زمانیکه آن‌ها پوسته را ایجاد می‌کنند پوسته آن‌ها تحکیمات ندارد اگر این اشتباهات رفع شود به هیچ صورت دوباره آمده نمی‌توانند."

پیش از این وزارت داخله و اداره ارگان‌های محل نیز گفته‌اند که تلاشها برای رسانیدن خدمات به محلات که در ولایت ننگرهار از حضور داعش پاکسازی شده‌است، ادامه دارد.

مردم این محلات نیز به رادیو آزادی گفته‌اند که به کمک‌های عاجل نیاز دارند و حکومت باید جهت تأمین امنیت شان تدابیر لازم را روی دست گیرد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG