لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۵۶

عواید معادن زغال سنگ در سمنگان افزایش یافته‌است


مسئولان حکومتی در ولایت سمنگان از افزایش عواید معادن زغال سنگ ولسوالی دره صوف بالا خبر می‎دهند.

صدیق عزیزی سخنگوی والی سمنگان در صحبت با رادیو آزادی گفت که عواید معادن زغال سنگ ولسوالی دره صوف بالای سمنگان در شش ماه نخست سال جاری به ۱ میلیارد و ۲۳۰ میلیون افغانی رسیده‎است.

به گفته عزیزی، این عواید نسبت به شش ماه نخست سال گذشته ۱۶۶ میلیون افغانی افزایش داشته‎است.

صدیق عزیزی در مورد گفت:

"عواید معادن زغال سنگ ولسوالی دره صوف بالا ۱۶۶ میلیون افزایش داشته‌است، این آمار مربوط به شش ماه نخست سال جاری است."

آقای عزیزی با وجودیکه به افزایش عواید معادن زغال سنگ خوشبین به نظر می‎رسد، علاوه می‎کند که هنوز هم معادن زغال سنگ در سمنگان به گونه خودسر و غیر قانونی استخراج می‎شوند و پول آن به جیب زورمندان سرازیر می‎شود.

وی گفت در قسمت جلوگیری از استخراج غیر قانونی معادن بارها از حکومت مرکزی تقاضای همکاری نموده و خواهان ایجاد قطعه خاص پولیس محافظت از معادن شده‎اند، اما تا کنون در رابطه از سوی وزارت داخله اقدامات عملی صورت نگرفته‎است.

سخنگوی والی سمنگان می‎افزاید که اکثر معادن در این ولایت به گونه خودسر استخراج می‎شوند.
سخنگوی والی سمنگان می‎افزاید که اکثر معادن در این ولایت به گونه خودسر استخراج می‎شوند.

سخنگوی والی سمنگان می‎افزاید که اکثر معادن در این ولایت به گونه خودسر استخراج می‎شوند که موارد ایمنی در آن در نظر گرفته نمی‎شود.

وی گفت که بار ها در اثر استخراج غیر فنی معادن تعداد زیادی معدن‌چیان کشته شده‎اند.

وی گفت که یک ماه پیش نیز به دلیل استخراج غیر فنی زغال سنگ چهار تن از معدن‌چیان در دره صوف بالا کشته شدند.

با این حال حسن علی ولسوال دره صوف بالا می‎گوید که زنان و کودکان نیز مصروف کار شاقه در معادن زغال سنگ سمنگان هستند و در وضعیت بد حقوق بشری قرار دارند.

صدیق عزیزی سخنگوی والی سمنگان علاوه می‌کند که مردم عام در قسمت باز ساختن دوباره صوف‎های که از سوی دولت مسدود شده‎اند، از وسایل ایمنی استفاده نکرده و به گونه خودسر دست به کندن کاری صوف‎ها می‎زنند و زنده‌گی آنان را با خطر مرگ مواجه ساخته‌است.

عزیزی: صوف‎های که به گونه غیر قانونی استخراج می‎شوند مردم مسایل ایمنی را رعایت نمی‎کند.
عزیزی: صوف‎های که به گونه غیر قانونی استخراج می‎شوند مردم مسایل ایمنی را رعایت نمی‎کند.

عزیزی افزود:

"صوف‎های دولت با در نظر داشت وسایل ایمنی کندن کاری و زغال سنگ استخراج می‎شود، اما صوف‎های که به گونه غیر قانونی استخراج می‎شوند مردم مسایل ایمنی را رعایت نمی‎کند و زنده‌گی‌شان در معرض خطر قرار دارد."

زغال سنگ معادن سمنگان به سطح منطقه از با کیفیت‌ترین زغال سوخت شناخته شده و علاوه بر اینکه به ولایات کابل، بلخ، ننگرهار صادر می‎شود بخش بزرگ از آن به پاکستان نیز به فروش می‎رسند.

باید گفت که پیش از این نیز فعالان مدنی سمنگان در مورد استخراج غیر قانونی معادن ابراز نگرانی نموده و گفته‎اند که اکثراً زورمندان محلی در عقب انجام چنین کاری دست دارند.

گزارش: مجیب‌الرحمن حبیب‌زی

XS
SM
MD
LG