لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۴۴

نور: از هر تصمیم که منجر به تأمین صلح در کشور شود، حمایت می‌کنم


مقامات ولایت بلخ با حمایت از ادامه گفتگوی حکومت با حزب اسلامی خواهان تامین صلح در کشور هستند.

عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ به روز سه شنبه هنگام تجلیل از هفته شهید در مزارشریف گفت از هر آن تصمیم حمایت می‎کند که منجر به تامین صلح در افغانستان شود.

سرپرست بلخ کارکرد شورای عالی صلح را به انتقاد گرفته و گفت که در طی ۱۵ سال گذشته این شورا موفق با تامین صلح در کشور نشده و دست آورد هایش چشم گیر نبوده‎است.

آقای نور همچنان در راستای تامین صلح در کشور از گفتگو‎های حکومت با حزب اسلامی اعلام حمایت نموده گفت که مواد مندرج در توافق نامه میان هر دو طرف باعث ایجاد هیچ مشکل نخواهد شد.

نور: من توافق را خوانده‎ام، هیچ مشکلی که موانع ایجاد کند و مشکل ساز باشد را ندیدم،
نور: من توافق را خوانده‎ام، هیچ مشکلی که موانع ایجاد کند و مشکل ساز باشد را ندیدم،

وی گفت:

"من توافق را خوانده‎ام، هیچ مشکلی که موانع ایجاد کند و مشکل ساز باشد را ندیدم، این توافق نامه را ماده به ماده خواندم و دریافتم که به خیر ملت افغانستان است و از همین سبب آن را حمایت می‎کنیم."

عطا محمد نور سرپرست بلخ می‎افزاید که افغانستان طی بیش از یک دهه شاهد دست آوردهای اقتصادی بوده، آزادی مطبوعات تامین شده، انکشاف در سکتورهای مختلف صورت گرفته، اما افغان‎ها به یگانه آرمان خود که تامین امنیت و صلح در کشور است نرسیدند.

آقای نور از موجودیت فساد در ادارات دولتی حکومت در تمامی کشور ابراز نگرانی نموده گفت که در مرکز کشور کارد مفسیدن به استخوان مردم رسیده‎است و جهت جلوگیری آن باید اقدامات جدی صورت گیرد.

سرپرست بلخ خارجی‎ها را به دست داشتن فساد در افغانستان متهم نموده گفت:

"همان متل مشهور است که کارد به استخوان مردم رسیده و مردم اذیت می‎شوند، این به این معنی نیست که تنها افغان‎ها فساد می‎کنند، خارجی‎ها هم در فساد دست دارند و کلان ترین فساد را خارجی‎ها انجام می‎دهند."

با این حال شماری از باشنده‎گان بلخ نیز از موجودیت فساد در ادارات دولتی شکایت داشته می‎گویند، با تامین صلح و امنیت در کشور حکومت به ساده‎گی قادر به محو فساد خواهد شد.

خالد و یوسف دو تن از ساکنان مزارشریف در رابطه می‎گویند:

"اگر صلح در کشور تامین شود، آن زمان حکومت به خوبی می‎تواند جلو فساد را در ادارات بگیرد، تطبیق قانون بیشتر می‎شود و مردم هم نسبت به عملکرد دولت اعتماد پیدا می‎کنند."

"فساد تا زمانی خاتمه پیدا نمی‎کند که دولت از فعالیت‎های دیگر فارغ شده و توجه اساسی اش به از بین بردن فساد نشود، هر زمانی که صلح بیاید حکومت به ساده‎گی می‎تواند فساد را ریشه کن کند."

این در حالیست که دولت افغانستان از پانزده سال پسین تا کنون در تلاش تامین صلح در کشور و پیوستن مخالفین به دولت هستند، اما با گذشت زمان نا امنی‎ها در ولایت مختلف افغانستان بیشتر از پیش شده‎اند.

گزارش: مجیب الرحمن حبیب زی

XS
SM
MD
LG