لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۵۸

میلبن: جهان در دو بخش همکاری‌هایش را با افغانستان تغییر می‌دهد


فرانس مایکل میلبن سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان

سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان ابراز امیدواری می‎کند که پروسه صلح افغانستان تا چهار سال آینده به موفقیت برسد.

فرانس مایکل میلبن در مصاحبۀ اختصاصی با رادیو آزادی تأکید دارد که باید کشور های همسایه با افغانستان در پروسه صلح همکاری نمایند.

فرانس مایکل میلبن سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید که در نشست بروکسل روی دو تغییر عمده در همکاری‌های جهان با افغانستان تمرکز خواهد شد.

به گفته وی، تغییر عمده و اول اینست که همکاری‌ها بیشتر تمرکز روی موفقیت روند صلح صورت بگیرد تا موفقیت در جنگ.

وی گفت:

"تغییر اول در همکاری جامعه جهانی اینست که تمرکز روی موفقیت صلح صورت بگیرد، اگر چه مشکلات در پروسه صلح موجود است اما چهار سال پیشرو موجود است تا بالای این پروسه کار صورت بگیرد و در این مدت جامعه جهانی با دولت افغانستان کار می‌کند تا به اهداف تعیین شده‌اش نایل شود."

آقای میلبن همچنان می‌گوید که تغییر دوم روی ایجاد اجماع منطقوی می‌چرخد تا کشورهای همسایه احساس مسئولیت کرده و در مبارزه با تروریزم قاطعاً عمل کنند.

این در حالیست که حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی افغانستان بخاطر جلب همکاری‌های منطقه‌یی در مبارزه با تروریزم به یازده کشور منطقه از جمله چین، روسیه و هند سفر کرده به گفته حکومت نتایج نیز در پی داشته است.

حکومت افغانستان نیز گفته است که اجماع منطقوی را بدون یک کشور بدست آورده‌اند.

در یک و نیم دهه گذشته حکومت افغانستان در همکاری و حمایت جامعه جهانی تلاش کرده تا با طالبان مسلح و سایر گروه‌های مسلح، صلح صورت گیرد. اما موفقیت در این عرصه اندک بوده‌است.

فقط حکومت افغانستان بعد مذاکرات طولانی توانست با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار توافقننامۀ صلح را امضا نماید.

ریاست جمهوری افغانستان تأکید می‌کند که تروریزم خطری برای منطقه و جهان است و از کشورهای حامی تروریزم می‌خواهد تا در برابر هراس افگنی بیایستند.

دواخان مینه پال یکی از معاونان سخنگوی ریاست جمهوری گفت که اکنون دنیا و منطقه از موقف برحق افغانستان در برابر تروریزم حمایت می‌کند.

دواخان مینه پال یکی از معاونان سخنگوی ریاست جمهوری
دواخان مینه پال یکی از معاونان سخنگوی ریاست جمهوری

وی افزود:

"حکومت افغانستان متعهد به صلح با عزت است و این را در عمل ثابت کرده‌است، از موقف بر حق حکومت افغانستان همسایه، منطقه و جهان حمایت می‌کند و ما از کشورهای که تا حال از ترویزم حمایت کرده می‌خواهیم تا در برابر تروریزم ایستاده شوند."

از سوی هم، بشیر بیژن آگاه مسایل سیاسی بدین باور است که جامعه جهانی از گسترش تروریزم در افغانستان و منطقه هراس دارد به همین خاطر تلاش می‌کند تا صلح در افغانستان تأمین شود.

وی گفت:

"حضور گروه‌های تروریستی در حال گسترش است و دقیقاً که منطقه را متضرر می‌سازد و خط اول پس از منطقه، اروپا خواهد بود."

به گفته وی، فکتورهای جنگ در افغانستان تشخیص شده و راهکارهای خوب برای مصالحه وجود دارد پس نیاز است تا حکومت پروسه صلح را بار دیگر منحیث یک هدف ملی مورد تعقیب جدی قرار بدهد.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG