لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۲:۰۴

کمپاین دادخواهی برای قربانیان جنگ در هرات راه اندازی شد


سازمان اجتماعی خط نو در ولایت هرات کمپاین دادخواهی را بخاطر قربانیان جنگ در ولایات ناامن به ویژه کندز راه اندازی کرده‌است.

مسئولان این سازمان وضعیت مردم ملکی در این ولایات را به شدت نگران کننده می‌خوانند و از دولت افغانستان می‌خواهند که برای رسیدگی به این مشکلات اقدامات فوری را روی دست گیرد.

از سوی هم دفتر ساحوی حقوق بشر در هرات نگران تلفات غیر نظامیان افغان در جنگ‌های مسلحانه میان مخالفان مسلح با نیروهای امنیتی در ولایات فراه و بادغیس هستند.

سازمان اجتماعی خط نو تلاش‌های را بخاطر کمک به مردم کندز در ولایت هرات راه انداخته است.

مسئولان این سازمان نگران وضعیت مردم در این ولایت اند. محمد ناصر گلرانی مسئول سازمان اجتماعی خط نو در هرات از مردم می‌خواهد تا به وضعیت مردم کندز بشتابند.

آقای گلرانی می‌گوید، درگیرهای مسلحانه میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح در این ولایت مردم این ولایت را نیازمند کمک‌های اولیه کرده‌است.

او گفت، در جریان زد و خورد های اخیر شماری از افراد ملکی در این ولایت کشته و زخمی شده و شماری هم خانه های شان را ترک کرده‌اند.

آقای گلرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را متهم به سکوت در برابر ناامنی‌ها در بعضی از ولایات افغانستان کرده و از حکومت افغانستان خواست تا برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی اقدام فوری نماید.

در پهلوی ولایت کندز شماری از ولایات دیگر افغانستان نیز وضعیت مشابه دارند.

در ولایات غربی افغانستان مانند فراه و بادغیس نیز جنگ به شدت ادامه دارد. گفته شده‌است که طالبان در فاصله تقریباً پنج کیلومتری مرکز ولایت فراه با نیروهای امنیتی می‌جنگند.

جنگ در ولایت فراه و بادغیس برای مردم هرات نگرانی ایجاد کرده‌است.

سید اشرف سادات یکی از مسئولان شبکه نهادهای مدنی در هرات می‌گوید، اگر دولت افغانستان نتواند درگیرهای مسلحانه در ولایات همجوار هرات را کنترول کند، دامنه این زد و خوردها به ولایت هرات انتقال پیدا می‌کند.

سید عبدالقادر رحیمی مسئول دفتر ساحوی حقوق بشر در هرات نگران وضعیت غیر نظامیان افغان در ولایت فراه است.

آقای رحیمی می‌گوید، درگیری‌های مسلحانه میان طرف‌های درگیر از همه بیشتر افراد ملکی را قربانی می‌گیرد.

آتش جنگ در بعضی از ولایات افغانستان نسبت به هر زمان دیگر شعله ور شده‌است. این درگیری‌ها زمانی شدت یافته است که اخیرا‌ً حکومت افغانستان توافقنامه صلح را با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به امضا رساند.

در حال حاضر جنگ شدیدی میان نیروهای امنیتی و طالبان در فاصله پنج کیلومتری شهر فراه جریان دارد و همچنان سه روز قبل دست کم شصت تن از نیروهای سرحدی افغان در منطقه موریچاق ولایت بادغیس، بخاطر آنچه کمبود امکانات و تجهیزات جنگی در نبرد با طالبان خوانده شده‌است به طالبان پیوستند. اما معلوم نیست که حکومت افغانستان بخاطرجلوگیری و متوقف ساختن این روند چه تدابیری را روی دست می‌گیرد.

شاه پورصابر،هرات

مرتبط

XS
SM
MD
LG