لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۲:۱۳

باشندگان شهر کندز: حکومت تا هنوز با ما کمک نکرده‌است


باشندگان شهر کندز شکایت دارند که تاهنوز از سوی نهادهای دولتی و غیر دولتی کمک دریافت نکرده‌اند.

آنها می‌گویند، در جریان درگیری توانایی این را نداشتند که از منازل‌شان بیرون شوند و هم اکنون تمامی مواد خوراکی‌شان ختم شده و حالا با مشکلات اقتصادی روبرو شده‌اند.

چند تن از باشندگان در صحبت با رادیوآزادی گفتند که درگیری ده روزه در داخل شهر آنها را متضرر ساخته، اما تاکنون با آنان کمک صورت نگرفته است.

چند تن از باشندگان شهر کندز در صحبت با رادیو آزادی چنین گفتند:

"بیادر در جریان جنگ ما مردم در خانه خود گیر مانده بودیم و پول نداشتیم که از این منطقه بیرون شویم در این جنگ خیلی زیاد متضرر شدیم و تا هنوز همراه ما کمک نشده‌است و دولت باید همراه ما کمک کند."

"در جریان جنگ در خانه‌های خود گیرمانده بودیم و در جنگ خیلی زیاد خساره مند شدیم و حالا با بسیار مشکلات رو برو هستیم، دولت و دیگر موسسات باید همراه ما کمک کند."

آنان که از حکومت مرکزی و هم‌چنان از مسئولان محلی کندز خواهان کمک هستند، می‌گویند که هم‌اکنون شماری از خانواده‌های شهر حتی نان خُشک را به بسیار مشکلات دریافت می‌کنند.

این باشندگان می‌گویند، شماری از خانواده‌ها مطمیئن نیستند که دوباره به شهر کندز برگردند، به‌ خاطری ‌که تا هنوز حومه‌های شهر از وجود طالبان مسلح پاکسازی نشده و هنوزهم مرکز کندز با تهدیدات طالبان مسلح روبروست.

دو تنِ از باشندگان شهر کندز به رادیو آزادی چنین گفتند:

"بیادر این جنگ که گذشت ما را تیکه تیکه کرده است هیچ چیزی برای ما نه مانده است، حالا با مشکلات زیاد سر دچار هستیم از دولت می‌خواهیم که همراه ما کمک کند."

"حال ما مردم با مشکلات زیاد مواجه هستیم این جنگ تمام مردم شهر کندز را خساره مند کرده و حالا نان خوردن هم نداریم دولت باید همراه ما مواد خوراکی و غیر خوراکی کمک کند."

با این همه سید محمود دانش سخن‌گوی والی کندز می‌گوید، هم اکنون کمیسیون در مورد سروی متضرر شدگان جنگ شهر کندز ایجاد شده و این کمیسیون کار خود را آغاز کرده و پس از سروی و جلب کمک‌ها به تمامی خانواده‌های متضرر شده از جنگ کمک‌های غذایی و غیر غذایی توزیع می‌گردد.

سید محمود دانش سخن‌گوی والی کندز
سید محمود دانش سخن‌گوی والی کندز

آقای دانش افزود:

"هفتاد میلیون افغانی رئیس صاحب جمهور کشور با مردم آسیب دیده و متضررین جنگ کندز کمک کرده و پس از سروی، با خانواد‌های جنگ زده کندز کمک‌های اولیه صورت می‌گیرد."

بر بنیاد گفتۀ‌های باشندگان کندز، هنوز هم در این شهر امنیت مطمئین بوجود نه آمده، به ‌خاطریکه در حومه‌های شهر طالبان حضور فزیکی دارند.

اما مسئولان محلی این ولایت به مردم کندز این اطمئینان را می‌دهند که عنقریب حومه‌های مرکز کندز از وجود طالبان مسلح تصفیه و پاکسازی خواهد شد.

اجمل آرین، کندز

XS
SM
MD
LG