لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۶ وقت محلی ۰۸:۵۱

مشرانو جرگه: همکاری ایران و روسیه با طالبان باید بررسی شود


باز هم نگرانی از همکاری‌های ایران و روسیه با طالبان مسلح، اما این بار مشرانو جرگه از این موضوع نگران است و می‌گوید که این مسئله باید بگونه درست بررسی شود.

فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه روز سه شنبه در نشست عمومی این جرگه گفت، از دیریست که از همکاری‌های ایران و روسیه با طالبان مسلح سخن زده می‌شود و این موضوع سبب نگرانی جدی مردم شده‌است.

آقای مسلمیار کمیسیون امور دفاعی این جرگه را موظف ساخت تا این مسئله را با نهاد‌های کشفی و استخباراتی افغانستان در میان گذارد:

مسلمیار: همکاری ایران و روسیه با طالبان سبب نگرانی جدی مردم شده‌است.
مسلمیار: همکاری ایران و روسیه با طالبان سبب نگرانی جدی مردم شده‌است.

وی گفت:

" این آوازه‌ها است که گویا روسیه و ایران بر ضد داعش با طالبان مسلح همکاری می‌کنند. باید نهاد‌های کشفی ما خواسته شوند و در این زمینه معلومات دقیق بدهند و بر اساس معلومات ما و شما تصمیم بگیریم و بدانیم که حقایق چیست. کمیسیون امور دفاعی، مسئولان نهاد‌های کشفی را بخواهد و اگر شواهدی وجود داشت ما و شما روی آن بحث خواهیم کرد."

پیش از این نیز بارها از همکاری‌های ایران با مخالفان مسلح دولت سخن زده شده‌است، حتی گزارش‌های به نشر رسیده که گویا ایران در خاکش زمینه آموزش مخالفان مسلح را نیز فراهم ساخته است.

همچنان گزارش‌ها از نزدیکی روسیه با طالبان مسلح نیز به نشر رسیده و چندی پیش حتی گفته شد که شماری از مقامات طالبان به این کشور سفر کرده‌اند.

اما مسکو و طالبان مسلح این گزارش‌ها را رد کرده و آن را بی‌اساس خوانده‌اند.

ایران و روسیه از فعالیت داعش در افغانستان به شدت نگران بوده و بارها گفته اند که باید جلو گسترش این گروه در این کشور گرفته شود.

شماری از اعضای مشرانو جرگه افغانستان
شماری از اعضای مشرانو جرگه افغانستان

شماری از اعضای مشرانو جرگه نیز به همین موضوع اشاره می‌کنند و می‌گویند که ایران و روسیه سعی می‌کنند تا با استفاده از طالبان مسلح، داعش در افغانستان سرکوب شود.

جمعه الدین گیانوال یک عضو مشرانو جرگه در این مورد گفت:

" مردم از فراه، نیمروز، بادغیس و غور می‌آیند و می‌گویند که ایران به طالبان سلاح می‌دهد مانند راکت هفتاد و پنج، هشتاد و دو یعنی از راکت گرفته تا کلاشینکوف در اختیار طالبان قرار داده‌است. ایران هراس دارد که داعش به افغانستان آمده و می‌خواهد که از راه این کشور به روسیه و ایران راه خود را باز کند."

پیش از این نیز شماری از مقامات در ولایات غرب افغانستان بخصوص در فراه و هرات گفته اند که ایران با مخالفان مسلح دولت این کشور بخصوص با طالبان همکاری می‌کند.

اما دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که تا هنوز اسنادی در دست نیست که کمک ایران با مخالفان مسلح دولت را نشان دهد.

وی می‌گوید که کمک با مخالفان مسلح دولت افغانستان از سوی هر کشوری که باشد به نفع منطقه نبوده و گویا تیشه زدن به ریشه خود است.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG