لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳۱ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۵۰

رادمنش: حضور داعش در شمال فقط در حد بحث‌های رسانه‌ای است


پس از آنکه نگرانی‌ها در مورد حضور داعش در شمال افغانستان مطرح شد، وزارت دفاع می‌گوید که حضور داعش در این مناطق تنها در حد بحث‌های رسانه‌ای است.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، با آنکه در مورد حضور داعش در شمال بحث شده‌است اما تأکید کرد که نیروهای امنیتی افغان در این مناطق تاکنون با جنگجویان تحت بیرق داعش مواجه نشده‌اند.

وی به این باور است که گروه‌های مخالف علیه حکومت افغانستان تحت نام‌های مختلف فعالیت دارند.

آقای رادمنش در ادامه گفت:
"به شکل سازماندهی شدۀ آن تاکنون با چنین مواردی مواجه نشده‌ایم با نشان و بیرق داعش بر علیه نیروهای ما در سمت شمال فعالیت‌های تخریب کارانه را انجام دهند گرچه در ولایت‌های مانند زابل و فاریاب در مورد آن حرف‌های گفته شده‌است اما در حد اطلاعات و رسانه‌ها است."

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی افغان در برابر تمامی گروهای تروریستی تحت هر نامی که باشند می‌جنگند.

این در حالیست که در کنار نگرانی‌های شورای ملی در مورد حضور داعش در ولایت‌های فاریاب، سرپل، جوزجان و بدخشان، سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور نیز از فعالیت این گروه در شمال افغانستان خبر داده‌است.

عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور افغانستان
عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور افغانستان

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری ماه گذشته میلادی گفته بود که اطلاعات را بدست آورده که داعش تلاش دارد تا از طریق ولایت بادغیس به شمال غرب و از طریق بدخشان به شمال شرق کشور نفوذ پیدا کنند.

از سوی هم عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ نیز حضور داعش در این ولایت را تائید کرده و از گسترش حضور آنان در شمال کشور ابراز نگرانی کرده بود.

در همین حال فتح الله قیصاری نماینده مردم فاریاب در ولسی جرگه می‌گوید که فعالیت داعش در شمال روز به روز گسترده تر می‌شود و مخالفین مسلح دیگر نیز در حال یکجا شدن با این گروه‌اند.

وی افزود:
"حضور داعش هر روز بیشتر می‌شود، در کنار‌شان طالبان هم می‌خواهند اسم‌شان را داعش بگذارند طالبان که ظلم زیاد انجام داده‌اند و نزد مردم روی ندارند با داعش می‌پیوندند و در شمال حضور ‌شان هر روز بیشتر می‌شود."

هر چند وزارت دفاع افغاسنتان از آمادگی‌های امنیتی و راه اندازی عملیات جدید خبر داده اما برخی از کارشناسان و اعضای ولسی جرگه به این باور اند که تلاش‌های داعش به شمال کشور رسیده‌است.

پیش از این گفته شده بود که گروه داعش می‌خواهد از طریق شمال به آسیای میانه به ویژه به تاجکستان نفوذ کند.

XS
SM
MD
LG