لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۲۵

نوشین: نه تابعیت پاکستان را می‌گیرم و نه این‌کشور را ترک می‌کنم


نوشین بی‌بی پس از ۴۰ سال جستجو برای یک محل مطمئن، هنوز هم بیم دارد که شاید از یگانه کشور اخراج شود که او تاکنون آن را می‌شناسد.

نوشین بی‌بی سه سال داشت که بعد از تجاوز شوروی سابق در سال ۱۹۷۹ بر افغانستان، کشورش را ترک کرد و خانواده وی پس از آن زندگی جدید را در شمال پاکستان آغاز کرد.

نوشین بی‌بی در آنجا بزرگ شد، با یک مرد پاکستانی ازدواج کرد و بالاخره خود کودک به دنیا آورد.

اما اکنون افزایش خصومت و بدبینی نسبت به افغانان مهاجر، یکجا با فشار‌ها از سوی حکومت پاکستان برای هزاران افغان، احساسات چهل ساله آن‌ها را آسیب‌پذیر نموده‌است.

بر اساس قوانین پاکستان، یک دختر غیر پاکستانی اگر با یک مرد پاکستانی ازدواج کند می‌تواند تابعیت این‌کشور را بدست آورد، ولی نوشین بی‌بی هیچگاهی حاضر نیست که تابعیت خود را تغییر دهد.

نوشین به خبرگزاری رویترز گفت:

"من نمی‌توانم هیچ‌گاهی به ترک پاکستان فکر کنم."

زیرا به گفته وی او چگونه کودکان، شوهر و همه خانواده خسر خود را ترک کند.

بر اساس گزارش کمیشنری عالی سازمان ملل‌متحد، یک و نیم میلیون پناهنده افغان رسماً در این کشور ثبت و راجستر شده‌اند و بیش از یک میلیون دیگر بدون کدام سندی در آن‌جا زندگی می‌کنند.

با وجودی‌که بازگشت مهاجران اجباری نیست، اما اسلام‌آباد فشار بر پناهجویان افغان را افزایش داده تا آن‌ها دوباره به کشور‌شان برگردند.

بر اساس ارقام اداره کمشنری عالی سازمان ملل‌متحد، از ماه اگست امسال تاکنون بیش از ۶۷ هزار پناهجوی افغان دوباره به کشور‌شان برگشته اند.

این اداره می‌گوید، در مجموع ۳۸۰ هزار افغان ثبت نام شده در سال‌جاری به افغانستان برگشته‌اند.

کمیشنری عالی سازمان ملل‌متحد و ادارات مهاجرین پاکستان می‌گویند، اسلام‌آباد در سپتمبر امسال مدت اقامه افغان‌ها را در این کشور تا مارچ سال ۲۰۱۷ میلادی تمدید کرد، اما اکنون قیودات و آزار و اذیت افغان‌های مهاجر در آن‌جا افزایش یافته‌است. ادعای که پاکستان آن را رد می‌کند.

مانند نوشین بی‌بی، دلشاد بی‌بی هم به مشکل جدا شدن از همسرش روبرو است.

دلشاد بی‌بی که در منطقه مردان ایالت خیبر پشتونخوا پاکستان تولد شده با یک مرد افغان که در پاکستان مهاجر بوده، ازدواج کرده‌است.

بر اساس قانون پاکستان بر خلاف زنان مهاجر مردان پناهنده نمی‌توانند با ازدواج همراه زن پاکستانی سند تابعیت این کشور را بدست آورند.

دلشاد بی‌بی می‎گوید، همسرش در افغانستان همه جایدادش را فروخته و در پاکستان کار و بار را آغاز کرده‌است.

اکنون حکومت پاکستان از وی خواسته‌است که کار و بارش را در این کشور متوقف و دوباره به کشورش برگردد.

اکثریت افغان‌های‌ که به کشور‌شان برگشته‌اند، تا هنوز در جامعه افغانی ادغام نشده‌اند.

XS
SM
MD
LG