لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۹

برخی وکلای هلمند: ایران در نا امنی‌های ولایات جنوب غرب دست دارد


برخی از نماینده‌های مردم هلمند در ولسی جرگه، ایران را مسئول افزایش نا امنی‌های ولایات جنوب غرب افغانستان دانسته ادعا می‌کنند که مداخلات این‌کشور در بخش‌های سیاسی و نظامی، صلح و ثبات این ولایات را با چالش رو به رو ساخته‌است.

عبدالحی آخندزاده نماینده مردم هلمند در ولسی جرگه روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که طالبان مسلح از سوی ایران حمایت مالی شده و این گروه با سلاح‌های ساخت این‌کشور در هلمند می‌جنگند.

وی گفت:

"ولایت‌های که با ایران هم‌سرحد هستند چون ولایات هلمند، فراه، ارزگان و نیمروز در این ولایات مداخلات ایران بسیار زیاد شده‌است در هر موضوع سیاسی و نظامی در این ولایات دست درازی می‌کند، ما معلومات داریم که در هر عرصه با طالبان همکاری می‌کند و اسلحۀ را که طالبان در دست دارند ساخت ایران می‌باشد."

آقای آخندزاده گفت که ایران در گذشته نیز مخالفین مسلح را حمایت می‌کرد اما افزود که در این اواخر دست درازی‌های این‌کشور بیشتر شده‌است.

دادالله قانع منشی شورای ولایتی فراه نیز تائید می‌کند که طالبان مسلح تهدیدات‌شان را به کمک ایران در این ولایت افزایش داده‌اند.

وی افزود:

"از روزی که سر و صداها از دیزاین، بند بخش‌آباد بلند شد، دشمن سر ولایت ما فشار آورده‌است و گفته می‌شود که این دشمن از سوی کشور همسایه ما ایران حمایت می‌شود این یک واقعیت است و از آن نمی‌شود چشم پوشی کرد."

به نقل از نماینده‌های مردم هلمند در ولسی جرگه، اگر مخالفین مسلح از سوی کشورهای همسایه به ویژه ایران حمایت اقتصادی و نظامی نشوند، توان یک روز جنگیدن را هم با نیروهای امنیتی افغان ندارند.

این بار نخست نیست که ادعا‌ها از حمایت کشور‌های همسایه بخصوص ایران مطرح می‌شود بلکه در گذشته نیز برخی مقامات بلند پایه حکومت و اعضای شورای ملی افغانستان گفته اند که ایران و پاکستان در نا امنی‌های ولایات جنوب غرب این‌کشور دست دارند.

مقام‌های محلی در غرب افغانستان گفته‌اند که حتی طالبانی که در جنگ فراه کشته شده بودند، اجساد آنان به ایران انتقال داده شده‌است.

به نقل از آصف ننگ والی فراه، رهبران طالبان هم‌اکنون در شهرهای مشهد، کرمان و یزد ایران زندگی می‌کنند و برای انجام فعالیت‌های هراس‌افگنانه به افغانستان می‌آیند.

اما وزارت دفاع افغانستان با بیان این‌که تاکنون شواهدی را از همکاری ایران با طالبان در دست ندارد می‌گوید که برای نابودی کسانی‌که علیه افغانستان می‌جنگند، از هیچ تلاش دریغ نخواهند کرد.

رادمنش: برای نابودی کسانی که علیه افغانستان می‌جنگند، از هیچ تلاش دریغ نمی‌کنیم.
رادمنش: برای نابودی کسانی که علیه افغانستان می‌جنگند، از هیچ تلاش دریغ نمی‌کنیم.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت گفت:

"ما بر ضد هر کسی‌که سلاح خود را بر علیه دولت ما استعمال می‌کند اقدامات مشابه را انجام می‌دهیم ایران باشد، پاکستان یا روسیه، کسانی‌که دشمنان افغانستان است برای نابودی آنان از تمامی ظرفیت‌های ما استفاده می‌کنیم."

این در حالیست که به تازگی برخی از نهاد‌های جامعه مدنی نیز با محکوم کردن مداخله کشورهای ایران، روسیه و پاکستان در امور افغانستان گفته‌اند که این‌کشور‌ها می‌خواهند تا افغانستان را به میدان جنگ مبدل نمایند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG