لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۱

نیکلسن: روسیه و ایران در تلاش تضعیف ناتو در افغانستان اند


جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان

یک مقام ارشد نظامی امریکا در افغانستان می‎گوید که از میان ۹۸ گروه تروریستی که در جهان از سوی امریکا شناسایی شده‌اند، بیست گروه آن در مناطق افغانستان و پاکستان موجود اند.

جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گفت که هسته‌های گروه دولت اسلامی یا داعش از اعضای تحریک طالبان پاکستان، نهضت اسلامی ازبکستان و برخی از اعضای پشین طالبان افغان تشکیل شده‌اند.

نیروهای افغان حین بازرسی یکی از مراکز داعش در ولسوالی کوت ننگرهار.
نیروهای افغان حین بازرسی یکی از مراکز داعش در ولسوالی کوت ننگرهار.

آقای نیکلسن که به روز جمعه با یک گروه از خبرنگاران در مقر وزارت دفاع امریکا در واشنگتن صحبت می‎کرد افزود که نیرو‌های ضد تروریزم امریکا صد‌ها عملیات را در سال جاری میلادی علیه القاعده و داعش در افغانستان راه اندازی کردند.

وی گفت:

" آنها بیش از ۳۵۰ عملیات را بر ضد القاعده و گروه دولت اسلامی در سال ۲۰۱۶ به راه انداختند. نزدیک به پنجاه رهبر، تسهیل کننده و عضو ارشد القاعده و شاخه القاعده در شبه قاره هند کشته و یا بازداشت شده‌اند. علاوه بر آن حدود دو صد عضو دیگر القاعده و گروه دولت اسلامی نیز کشته و یا گرفتارشده‌اند."

نیکلسن گفت که ایالات متحده امریکا در تلاش‌های ضد تروریزم مشخصاً روی هدف قراردادن القاعده و گروه دولت اسلامی تمرکز کرده‌است.

وی علاوه کرد که در عملیات نظامی بر ضد داعش ۱۲ رهبر ارشد هسته این گروه در افغانستان به شمول حافظ سعید در سال جاری کشته شدند.

جان نیکلسن گفت، در حالیکه یک زمان پناهگاه‌های داعش در ۹ ولسوالی افغانستان موجود بود حالا به سه ولسوالی کاهش یافته است.

قوماندان عمومی نیرو‌های امریکایی و ناتو در افغانستان در عین حال روسیه و ایران را متهم کرد که به طالبان در افغانستان مشروعیت می‌بخشند.

نیکلسن: ارتباطات میان ایرانی‌ها و طالبان موجود بوده‌است.
نیکلسن: ارتباطات میان ایرانی‌ها و طالبان موجود بوده‌است.

وی گفت:

" این مشروعیت بخشیدن آشکار روسیه به طالبان بر واقعیت استوار نیست. اما این کار صورت گرفته تا اساسآ تلاش حکومت افغانستان و ناتو را تضعیف کند، این مفید نیست. در ارتباط به ایران هم عین وضعیت است، ارتباطات میان ایرانی‌ها و طالبان موجود بوده‌است."

ضمیر کابلوف نماینده روسیه برای افغانستان اخیراً از تماس مسکو با طالبان مسلح سخن گفته بود.

اظهارات وی در داخل افغانستان با واکنش تند شورای ملی این کشور رو به رو شد.

مشرانو جرگه افغانستان این موضوع را مداخله در امور داخلی این کشور خواند و آن را محکوم کرد.

در حالیکه قوماندان عمومی نیرو‌های امریکایی و ناتو در افغانستان از هدف قرار گرفتن چهره‌های ارشد داعش در این کشور خبر می‌دهد، مقام‌های محلی ولایت ننگرهار گفته اند که حملات هوایی نیرو‌های افغان و بین‌المللی در راستای سرکوب جنگجویان وابسته به داعش در این ولایت موثر تمام شده‌است.

قبلاً از موجودیت و فعالیت افراد مربوط به داعش در چندین ولسوالی ولایت ننگرهار سخن زده می‌شد.

مقام‌های محلی ننگرهار گفته اند که اکنون از فعالیت داعش درین ولایت کاسته شده‌است.

اما هنوز هم در رابطه به تلاش داعش برای افزایش و گسترش فعالیت‌ هایش در افغانستان نگرانی‌های موجود است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG