لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۷

غنی: اعزام ۳ تا ۵ هزار سرباز امریکایی جهت تأمین امنیت کافیست


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

در حالیکه انتظار می‌رود ایالات متحده امریکا و ناتو در جریان ماه جاری میلادی تصمیم شان را در راستای فرستادن نیروهای بیشتر به افغانستان اعلان کنند، رئیس جمهور افغانستان به این باور است که اعزام سه تا پنج‌هزار تن از عساکر اضافی امریکا به افغانستان برای بهبود وضعیت امنیتی این‌کشور کافیست.

زیرا به گفتۀ محمد اشرف غنی، دلیل عمده این‌است که در حال حاضر به مشوره دهی به نیروهای افغان در سطح فرقه‌ها نیاز است.

آقای غنی افزوده‌است که مشوره‌دهی در سطح فرماندهی قول اردو ها موجود است اما قوای افغان به حمایت اضافی در سطح فرقه ها نیاز دارند.

رئیس جمهور افغانستان این مطلب را در مصاحبۀ اختصاصی با مجله تایم چاپ امریکا ابراز کرده‌است.

این مصاحبه با رئیس جمهور اشرف غنی یک هفته پیش در کابل انجام شده اما به روز پنجشنبه به نشر رسید.

در برخی گزارش‌ها، اخیرآ گفته شد که ادارۀ جدید امریکا روی فرستادن سه هزار تا پنج‌هزار سرباز تازه نفس به افغانستان غور می‌کند.

محمد اشرف غنی در پاسخ به این سؤال که آیا امنیت در افغانستان بدون افزایش قابل ملاحظۀ مصارف و نیرو‌های بین‌المللی تأمین خواهد شد؟ گفته است: " بلی امنیت برقرار می‌شود."

رئیس جمهور اشرف غنی افزوده است که در روند تصمیم‌ گیری‌های اجرایی کشورهای متحد مداخله نمی‌کند و تقاضا های را مطرح نمی‌نماید.

به گفته وی همه چیز باید به اساس منافع و استوار بر واقعیت‌ها باشد.

شماری از نیروهای قوای خاص افغانستان
شماری از نیروهای قوای خاص افغانستان

محمد اشرف غنی گفته‌است که انتقال مسئولیت‌های امنیتی با ختم ماموریت جنگی ناتو در سال ۲۰۱۴ در افغانستان و خروج بخش اعظم نیروهای خارجی ازین کشور یک کار انجام شده‌است.

به گفته وی، درین مورد که حضور نیروهای بین‌المللی بار دیگر به اندازه قبلی باشد نه اشتیاق جهانی و نه هم در داخل افغانستان این علاقه مندی موجود است.

رئیس جمهور افغانستان همچنان گفته است، آنچه در قدم دوم به آن نیاز احساس می‌شود، راهِ است که ماموریت حمایت قاطع ناتو درین کشور در پیش گرفته‌است و این همچنان بر مبنای توافق‌نامه دو جانبه امنیتی است.

ناتو در چهارچوب این ماموریت سرگرم آموزش نیروهای افغان و مشوره دهی به این نیروها است.

انتظار می‌رود که در مورد آینده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان و احتمال افزایش عساکر کشورهای عضو این پیمان نظامی در افغانستان پنجشنبه آینده در اجلاس سران ناتو در شهر بروکسل بحث شود.

رئیس جمهور افغانستان درین مصاحبه گفته‌است که در قسمت ترتیب پالیسی جدید امریکا در مقابل افغانستان نظر این‌کشور خواسته شده‌است.

محمد اشرف غنی همچنان گفته‌است که حکومت افغانستان یک پلان چهار سالۀ امنیتی را تهیه و آنرا با واشنگتن شریک کرده‌است.

XS
SM
MD
LG