لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۰۸

وزارت داخله دوسیه‎های سه مقام امنیتی بامیان را به لوی سارنوالی فرستاد


وزارت امور داخله افغانستان دوسیه‎های مربوط به آمر امنیت، قوماندان میدان هوایی و آمر حوزه اول پولیس ولایت بامیان را در پیوند به کوتاهی در تأمین امنیت میدان هوایی این ولایت، به لوی سارنوالی فرستاده‎است.

نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی با بیان این مطلب می‎گوید، این مسئولان متهم به کوتاهی در تأمین امنیت نشست طیاره مربوط به شرکت خصوصی هوایی کام ایر اند.

او افزود:

"دوسیه‎های سه نفر را به سارنوالی روان کردیم و توقع داریم که امروز این اسناد به سارنوالی برسد، کاری را که ما کردیم این است که اسناد و مدارک اثباتیه را جمع‌آوری کردیم و از طریق ما به سارنوالی ارسال شد."

هفته گذشته شرکت هوایی کام ایر ادعا کرد که شماری از مسئولان امنیتی و باشنده‌گان بامیان به درخواست عبدالرحمان شهیدانی عضو ولسی جرگه، مانع نشست طیاره این شرکت در میدان هوایی این ولایت شدند و در خط نشست این طیاره در بامیان سنگ انداختند.

صمدی: نام‎های عبدالرحمان شهیدانی و غلام حسین ناصری در لیست سیاه ما قرار دارند.
صمدی: نام‎های عبدالرحمان شهیدانی و غلام حسین ناصری در لیست سیاه ما قرار دارند.

صمد عثمان صمدی جنرال دایرکتر کام ایر گفته‎است، به همین دلیل، پرواز هایش به بامیان را توقف داده و نیز نام‎های عبدالرحمان شهیدانی و غلام حسین ناصری دو عضو ولسی جرگه را در لیست سیاه‌اش قرار داد.

به‌گفته وی، زمانی که این دو عضو ولسی جرگه به دلیل ناوقت آمدن از پرواز کابل-بامیان، باز ماندند، به طرفداران خود و برخی مسئولان امنیتی بامیان دستور دادند تا مانع نشست طیاره شوند.

اما آقایان شهیدانی و ناصری ادعاهای کام ایر را رد کرده‎اند و در این باره رئیس ولسی جرگه در نشست عمومی روز دو شنبه گفته‎است، کمیسیون مصونیت و امتیازات وکلا، باید این رویداد را بررسی کند.

وزارت امور داخله به دنبال این رویداد اعلان کرد که به دنبال بررسی‎های شان در این باره، آمر امنیت، آمر حوزه اول پولیس و قوماندان میدان هوایی بامیان را بازداشت و وظایف‌شان را تعلیق کرده‎است.

به‌گفته این وزارت، در کنار این‌که سه مسئول امنیتی به سارنوالی معرفی شده‎اند، تحقیقات از دو نوکریوال میدان هوایی نیز ادامه دارد.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی از ابراز نظر در باره این‎که آیا دوسیه سه مسئول امنیتی بامیان در این باره را تسلیم شده‎اند یا نه؟ خودداری کرد.

جلوگیری از نشست طیاره شرکت خصوصی هوایی کام ایر با واکنش‎های زیادی روبه‌رو شده‎است.

سلطان زوی: این رویداد افغانستان را دوباره به همان لیست حفظ می‎کند.
سلطان زوی: این رویداد افغانستان را دوباره به همان لیست حفظ می‎کند.

داوود سلطان‌زوی مشاور رئیس جمهور در امور هوایی می‎گوید، این کار افغانستان را در بخش هوانوردی ملکی آسیب زیاد رساند.

او افزود:

"افغانستان در حالت فعلی کوشش دارد از لیست سیاه بین‌المللی خود را بکشد و این رویداد افغانستان را دوباره به همان لیست حفظ می‎کند، به‌خاطری این‎که نشان می‎دهد حکومتداری امکان ندارد، تطبیق قوانین هوانوردی امکان ندارد و سازمان هوانوردی قادر به این نیست که از عهده مصونیت پروازها براید."

به‌گفته وی، طیاره‌های مربوط به خطوط هوایی افغانستان در حال حاضر در بسیاری کشورهای دنیا به‌شمول امریکا و اروپا، حق نشست را ندارند.

آقای سلطان‌زوی بررسی‎های جدی درین باره را یک نیاز دانسته و تأکید می‎کند که باید تمام جوانب این رویداد، بررسی شود.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG