لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۰۶

وزارت دفاع هیئتی را جهت بررسی ادعای نشست هیلیکوپترها در غزنی گماشته‌است


وزارت دفاع افغانستان می‎گوید هیئتی را به هدف روشن شدن ادعاها در مورد نشست هلیکوپترهای نا معلوم در ولسوالی‎های واغظ و قره‌باغ غزنی توظیف کرده‎اند تا موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که برعلاوه غزنی، موارد دیگر در ولایات سرپل، فاریاب و بغلان نیز ادعا شده که مورد بررسی قرار دارند.

رادمنش گفت که تا حال درین موارد اسنادی را بدست نیاورده‎اند.

وی بدون دادن جزئیات بیشتر درین مورد گفت که هرگاه ثابت شود که هلیکوپترهای ناشناس در غزنی و یا دیگر ولایات نشست کرده‌است، این موضوع را به صورت جدی تعقیب می‎کنند.

رادمنش: هیئت خود را به ساحه فرستاده‎ایم.
رادمنش: هیئت خود را به ساحه فرستاده‎ایم.

او افزود:

"در مورد واغظ برخی مسایل مطرح می‎گردد که گویا آن‌جا طیاراتی ناشناس نشست کرده‎اند ما هیئت خود را به ساحه فرستاده‎ایم تا ببینیم که وضعیت چگونه است تحقیقات می‎کنیم و در نتیجه تحقیات می‎توانیم نتایج را با شما شریک سازیم."

این اظهارات در حالی مطرح می‎گردند که حسن رضا یوسفی منشی شورای ولایتی غزنی به رادیو آزادی گفت که دو روز قبل هلیکوپترهای ناشناس در ولسوالی‎های واغظ و قره‌باغ در مناطق تحت کنترول طالبان نشست کرده‎اند.

آقای یوسفی در پاسخ به این سؤال رادیو آزادی که برای اثبات ادعای خود کدام ثبوتی دارد؟ گفت:

"در مورد ثبوت باید بگویم ساکنین محلات که در آن ساحات سکونت دارند شب هنگام قوماندان پولیس مردمی نیز با ما ارتباط داشته و برعلاوه آن ساکنان محل هم با گرفتن ارتباط با ما موضوع را تائید کرده‎اند."

پیش از این چنین ادعاها در ولایت‎های سرپل، بغلان و فاریاب نیز مطرح شده بود، اما وزارت دفاع می‎گوید که در مورد این ادعاها هیچ نوع اسناد و شواهد را دریافت نکرده‎اند.

عطا محمد نور والی بلخ نیز گفته بود که بعضی آوازه‎های وجود دارند که گویا هلیکوپترهای نامعلوم وارد افغانستان شده، اما به‌گفته وی مشخص نیست که این هلیکوپترها از آن‌سوی خط دیورند میایند و یا هم از آن‌سوی دریای آمو؟

از سوی دیگر نفیسه عظیمی نماینده مردم غزنی در ولسی جرگه می‎گوید، هرگاه حکومت به زودی معلومات در مورد نشست هلیکوپترهای ناشناس را با مردم شریک نسازد، مسئولیت بوجود آمدن هرگونه مشکلات امنیتی در غزنی بدوش حکومت خواهد بود.

عظیمی: هدف این چرخبال‎ها باید برای مردم غزنی معلوم شود.
عظیمی: هدف این چرخبال‎ها باید برای مردم غزنی معلوم شود.

او افزود:

"هدف این چرخبال‎ها باید برای مردم غزنی معلوم شود، در غیر آن اگر خدای ناخواسته کدام حادثه و یا مشکل امنیتی در سطح ولایت غزنی به وجود میاید تمام مسئولیت بر می‎گردد به نهادهای حکومت افغانستان. "

امین زازی کارشناس امنیتی افغان نیز می‎گوید که نشست هلیکوپترهای نا شناس در مناطق مختلف کشور موضوع تازه نبوده اما به‌گفته وی تاحال هیچ کاری هم از سوی حکومت درین زمینه صورت نگرفته که این نشان دهنده ضعف در نهادهای کشفی و امنیتی افغانستان می‎باشد.

آقای زازی می‎گوید این مسئله سبب نگرانی مردم شده و نیاز است تا درین مورد رئیس جمهور کشور به نهادهای امنیتی دستور بررسی جدی موضوع را بدهد و بعداً از نتایج بررسی‌شان مردم را آگاه سازند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG