لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۱۵

ملل‌متحد: شمار بی‌جا شده‌ها در افغانستان ۳۶ درصد کاهش یافته‌است


سازمان ملل‌متحد می‌گوید، در پنج ماه نخست امسال، بیش از یک صد هزار تن از افغان‌ها از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند.

افزایش جنگ و درگیری‌ها در قدم نخست و سپس رویداد‌های طبیعی امسال شمار زیادی از افغان‌ها را از مناطق اصلی‌شان بی‌جا ساخته‌است.

در گزارش که روز دوشنبه از سوی اداره هماهنگی امور بشری سازمان ملل‌متحد نشر شد، از آغاز سال ۲۰۱۷ تا اکنون، ۱۰۳ هزار و ۲۲۹ تن در مناطق مختلف افغانستان، آواره شده‌اند.

اما این ارقام در مجموع، ۳۶ درصد کاهش را نسبت به عین زمان در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد.

اداره هماهنگی امور بشری سازمان ملل‌متحد دو مورد را علت اصلی کاهش بی‌جا شده‌ها می‌داند.

نخست این‌که جنگ در مناطق ادامه دارد که پارسال هم در آن‌جا جریان داشت، بناءً باشنده‌های این مناطق پارسال از خانه‌های‌شان بی‌جا شده بودند.

علت دوم این‌که فقر افزایش یافته و کسانی‌که در مناطق جنگ گیر مانده‌اند، توانایی رفتن به سایر مناطق را ندارند و مجبور استند تا خطر جنگ و حتی مرگ را بپذیرند.

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان می‌گوید، بیشترین بی‌جا شده‌های امسال باشنده‌های ولایت‌های بغلان، کندز و ننگرهار استند.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت به رادیو آزادی گفت، تمامی آمار و ارقام حکومت افغانستان بر اساس سال هجری شمسی تعیین می‌شود.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان
حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان

وی افزود:

"بیشترین بی‌جا شده‌ها را در چند ماه گذشته در ولایت بغلان داشتیم. در کنار ولایت بغلان، در ولایت کندز، تعداد زیادی از هموطنان ما از مناطق اصلی‌شان بی‌جا شده‌اند."

سازمان ملل‌متحد در گزارش روز دوشنبه‌اش گفته‌است که گسترش نا امنی در مناطق شهری باعث شده که مردم هراسان شوند و در عین حال آن‌ها نمی‌دانند که به کجا پناه ببرند.

اداره هماهنگی امور بشری سازمان ملل‌متحد همچنان می‌گوید، تنها در کابل در حملات تروریستی گروه‌های طالبان و داعش، صد‌ها غیر نظامی کشته و زخمی می‌شوند.

همچنان ولایت‌های شمالی چنانکه آرام بودند، حالا چنین نیستند و مردم به ترک خانه‌ها و مناطق‌شان مجبور شده‌اند.

بر اساس آمار سازمان ملل‌متحد، ۴۲ درصد از بی‌جا شده‌های امسال، مربوط ولایت‌های شمالی افغانستان می‌شوند.

در گزارش سال ۲۰۱۶ سازمان ملل‌متحد آمده بود که در مجموع در این سال، ۶۶۰ هزار تن از افغان‌ها، از خانه‌های‌شان بی‌جا و آواره شده‌اند.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG