لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۵ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۳۸

اشرف غنی: در کار مسئولان کاستی‎ها وجود دارند


ساعاتی پس از چند انفجار پیهم در خاکسپاری پسر یک سناتور افغان، محمد اشرف غنی رئیس جمهور این کشور شامگاه شنبه در سخنرانی ویدیویی خطاب به ملت پذیرفت که کاستی‌های در کار مسئولان وجود دارند.

آقای غنی ضمن همدردی و غمشریکی با خانواده‌های قربانیان رویدادهای اخیر گفت که به زودی اصلاحات خواهد آورد.

او افزود:

"من قبول دارم كه بايد اصلاحاتي اساسي هم در دستگاه‎های امنيتي و هم در ديگر ادارات ما انجام شوند، و این اصلاحات عنقریب عملی خواهند شد. من قبول دارم كه بايد با كساني كه در انجام وظايف خود كوتاهی كرده‎اند، در هر سطحی كه قرار داشته باشند برخورد قاطع صورت بگيرد."

وحید مجروح سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان دیشب به رادیو آزادی گفت که رویداد دیروز هفت کشته و ۱۱۹ زخمی به جا گذاشته‎است.

مراسم خاکسپاری سالم ایزدیار پسر بزرگ محمد علم ایزدیار معاون نخست مشرانو جرگۀ افغانستان عصر دیروز با سه انفجار انتحاری به همراه شد.

پولیس کابل در تامین امنیت جنازه سالم ایزدیار
پولیس کابل در تامین امنیت جنازه سالم ایزدیار

محمد عارف یکی از شاهدان است.

او می‎گوید:

" در حال ادای نماز جنازه بودیم که انفجار شد."

سالم ایزدیار در تظاهرات گستردۀ روز جمعه در کابل کشته شد و چگونگی این رویداد هنوز روشن نیست.

این تظاهرات عمدتاً در اعتراض به انفجار مهیب در قلب کابل صورت گرفت که در ۳۱ ماه می جان دست کم نود تن را گرفت و بیش از ۴۶۰ تن دیگر را زخمی ساخت.

رئیس جمهور غنی وعده سپرد که عاملان مجازات خواهند شد.

او افزود:

"من و داكتر صاحب عبد الله، جناب دانش صاحب، و سایر هیئت رهبري حكومت وحدت ملی تعهد می‎كنيم كه به همت نيروهای دلير دفاعی و امنيتی كشور، و با حمايت شما ملت صبور و آگاه، تروريستانی را كه خون پاك فرزندان اين كشور را ريخته‎اند به جزاي اعمال‌شان برسانيم."

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان که در جمع شماری دیگر از مقام‌های دولتی در مراسم خاکسپاری اشتراک کرده بود، از انفجارها جان به سلامت برد و در سخنرانی دیروز خود خواهان آرامش شد.

عبدالله؟=: شرایط کشور را درک کنند.
عبدالله؟=: شرایط کشور را درک کنند.

درخواست آقای عبدالله از معترضان که در خیمه‌های تحصن به سر می‎برند، این بود:

"از کسانی که امروز در اعتصاب به سر می‎برند، می‎خواهم که شرایط کشور ما را درک کنند. خواسته‌های معقول و مشروع خود را تا آخر می‎توانند دنبال کنند و ما به حیث مسئولین حکومت وحدت ملی در خدمت‌شان خواهیم بود. اما یک نکته را متوجه باشند که مورد یک تجاوز بسیار ظالمانه قرار گرفته‎است."

دفتر سازمان ملل متحد هم در افغانستان خواهان همبستگی مردم افغانستان شده‎است.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص منشی عمومی سازمان ملل متحد در کابل در خبرنامۀ دیروز خود ضمن همدردی با خانواده‌های قربانیان رویداد شنبه، حمله بر مراسم "صلح آمیز خاکسپاری را نکوهش کردنی و دور از انسانیت خوانده است."

هنوز هیچ گروهی مسئولیت انفجارهای روز گذشته در کابل را به عهده نگرفته‎است.

این در حالیست که ایالات متحده امریکا همراه با دیگر متحدان ناتو در حال رای زنی هستند تا چندین هزار سرباز تازه نفس به افغانستان بفرستند.

در حال حاضر، بیش از ۱۳۰۰۰ سرباز ناتو در افغانستان سرگرم آموزش، مشوره و کمک با نیروهای امنیتی دفاعی این کشور اند.

XS
SM
MD
LG