لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۴ ثور ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۲۸

الکوزی: حوادث خونین اخیر کابل سبب متوقف شدن سرمایه گذاری شده‌است


اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که حوادث خونین اخیر در کابل نه‌تنها سبب متوقف شدن روند سرمایه گذاری گردیده بلکه نگرانی‌های جدی را در خصوص بیرون کشیدن سرمایه‌ها از کشور نزد سرمایه گذاران به‌وجود آورده‌است.

خان جان الکوزی معاون این اتاق روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که هرگاه وضعیت امنیتی در کابل به‌همین شکل ادامه یابد بعید نیست که مشکلات در بخش سرمایه گذاری در کشور بیشتر گردد.

خان‌جان الکوزی
خان‌جان الکوزی

او گفت:

"روند سرمایه گذاری‌ها به‌سبب نا امنی‌های اخیر در کشور متوقف شده‌است و در نزد شماری از سرمایه گذاران نگرانی‌های را به‌وجود آورده و آنان تلاش دارند که پول‌های شان‌را از کشور به خارج انتقال دهند و من به این باور هستم که هرگاه امنیت بهبود نیابد تجار افغان به‌مشکلات زیادی روبه‌رو خواهند شد."

آقای الکوزی این‌را نیز گفت که در سال‌های گذشته در ماه مبارک رمضان روند سرمایه گذاری افزایش میافت اما امسال به‌سبب ناامنی درین ماه مبارک، سرمایه گذاری متوقف شده‌است.

این در حالیست که به‌اساس معلومات مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان به اثر حملات خونین اخیر در کابل در کنار تلفات جانی بیست میلیون دالر به شرکت‌های خصوصی زیان وارد شده‌است.

کابل
کابل

حمله موتر بم که روز چهارشنبه گذشته در نزدیکی چهاراهی زنبق شهر کابل صورت گرفت برای سکتور خصوص در منطقه خسارات بزرگ مالی را وارد کرد.

در همین حال اعتبار خان زدران یکی از تجار افغان از نیروهای امنیتی تقاضا دارد که تلاش‎های شان‎را برای بهبود وضعیت امنیتی در کشور بیشتر سازند.

​او افزود:

"خواست اساسی تمام تاجران در کشور امنیت است که این یک تهدید جدی برای ما می‌باشد ما از حکومت می‌خواهیم که درین بخش به‌گونه جدی توجه داشته باشد تا جلو بیرون شدن سرمایه‌ها از کشور گرفته شود."

درین حال مسئولان وزارت داخله افغانستان اطمینان می‌دهند که حفاظت و توجه به زندگی و سرمایه‌های سرمایه گذاران در اولویت‌های کاری آنان قرار داشته و به نیروهای امنیتی هدایت داده شده‌است که درین بخش توجه جدی نمایند.

نجیب دانش
نجیب دانش

نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت در مورد به‌ رادیو آزادی گفت:

"وزارت امور داخله برای تدابیر امنیتی‌شان برای این‌که سهولت در اجرای حمل سلاح شان بوجود آید و این‌که ما بتوانیم برای‌شان تدابیر بهتر امنیتی را اتخاذ کنیم به ریاست مبارزه با تروریزم وظیفه داده شده که آن‌چه در توان دارند برای تامین امنیت‌شان و برای سهولت در اجرای کارهای که مربوط به آن ریاست می‌شود اقدام کنند."

شماری از کارشناسان افغان می‌گویند که بیرون شدن احتمالی سرمایه‌ها از کشور سبب افزایش بی‌کاری و فقر در کشور شده و بالای زنده‌گی مردم تاثیر منفی بجا می‌گذارد.

عبدالله و احد یار یکی از این کارشناسان می‌گوید در حالی‌که حکومت از قبل در تطبیق پروژه‌‌های بزرگ اقتصادی کوتاه آمده‌است و هرگاه سرمایه گذاری‌های کوچک هم آسیب ببیند زیان بیشتر آن به‌دولت خواهد رسید.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG