لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۶ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۴۵

عالمان و احزاب سیاسی: دشمنان از بستن راه‌ها بیشتر سود خواهند برد


ادامه اعتراض‌ها و برپا کردن خیمه‌ها در شهر کابل با واکنش شماری از عالمان دین و احزاب سیاسی به همراه شده‌است.

شماری از عالمان دین و احزاب سیاسی در کابل، می‌گویند اعتراض کننده‌گان با بستن راه‌ها نمی‌توانند مشکل را حل کنند، بلکه دشمنان از فرصت به‌میان آمده بیشتر سود خواهند برد.

اعضای مجمع عالمان دین روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل عدالت خواهی را حق مردم خواندند، اما تاکید می‌ورزند که عدالت خواهی باید از راه‌های مناسب باشد.

مولوی سمیع الله ریحان یکی از اعضای این مجمع گفت که برپایی خیمه‌ها در چهار راه‌ها و راه‌های رفت و آمد، به‌جای حل مشکل، زمینه بهره برداری را به دشمن فراهم می‌سازد.

او گفت:

" در یک جامعه اسلامی که حدود ۹۹ در صد مردم آن مسلمان هستند، تنوع قومی و زبانی برای‌ما این پیام را می‌رساند که باید ما در ایجاد سیاست، جامعه و نظام‌های داخلی قطعاً باید ارشادات قرآن را در نظر بگیریم."

از سوی دیگر، انجمن دعوت اسلامی نیز در یک نشست خبری افغان‌ها را به اتحاد و برادری فرا خواند.

مولوی عبدالهادی هدایت رئیس این انجمن می‌گوید بر بنیاد عقاید اسلامی حرکت‌های مدنی و عدالت خواهی را در یک جامعه اسلامی رنگ قومی دادن مردود است.

او گفت:

"بستن راه‌ها راه حل مشکل نیست و من به صفت یک آگاه دین از هموطنان و آن جوانان که در جمع معترضان هستند و جاده‌ها را بسته اند می‌خواهم که این کار به خیر وطن نیست."

این سخنان در حالی مطرح می‌گردد که شماری از مردم در پیوند به حمله خونین اخیر در شهر کابل جمعه گذشته دست به تظاهرات زدند که این تظاهرات به خشونت گرائید و سبب کشته و زخمی شدن چندین تن از معترضان شد.

پس از آن، این هفتمین روز است که، اعتراض‌ها در کابل ادامه دارند و معترضان در بخش‌های مختلف پایتخت خیمه‌های تحصن برپا کرده‌اند.

اما شماری از باشنده‌های شهر کابل می‌گویند که این اعتراض‌ها و برپای خیمه‌ها سبب بندش راه‌ها و ایجاد مشکل برای آنان شده‌است.

درین میان، حزب حق و عدالت نیز در پیوند به اعتراض‌های چند روز گذشته نشست خبری برگزار کرد و می‌گوید که این چنین اعتراض‌ها مشکل آفرین بوده و برای مردم قابل پذیرش نیستند.

معین مرستیال رئیس این حزب روز پنج شنبه گفت:

"کسانی‌که امروز در راه‌های رفت و آمد موتر ها خیمه برپا کرده اند، پیشنهاد ما برای آنان این است که با در نظرداشت اوضاع حساس کنونی، این راه حل نیست و بیایید تا این معضل را از راه تفاهم و هم‌پذیری حل سازیم."

مرستیال می‌گوید، با در نظرداشت اوضاع حساس و پیچیده در کشور بهتر است که به‌جای بهره برداری شخصی از این اوضاع، به منافع ملی اولویت داده شود و از بدتر شدن اوضاع جلوگیری گردد.

اما اعتراض کننده‌ها برخواست‌های شان تاکید کرده و می‌گویند که تا زمانی‌که حکومت به خواست‌های آنان رسیدگی نکند اعتراض‌های شان ادامه خواهد داشت.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG