لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۲۸

سپیدار: تروریستان می‌خواهند به حمایت پاکستان ولایات بیشتر را سقوط دهند


ریاست اجرائیه افغانستان می‌گوید که پاکستان عملاً گروه‌‌های تروریستی در افغانستان را حمایت کرده و برای آنان نقشه و معلومات استخباراتی فراهم می‌کند.

ریاست اجرائیه افغانستان می‌گوید که گروه‌های تروریستی به حمایت کشورهای منطقه به‌خصوص پاکستان تلاش می‌کنند تا در سال جاری بیشتر ولایات افغانستان را سقوط داده و ناامنی‌ها را افزایش دهند.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه روز پنجشنبه در نشست خبری گفت که پاکستان حامی بزرگ گروه‌های تروریستی به‌خصوص طالبان در جنگ افغانستان بوده و برای آنان نقشه و معلومات استخباراتی را فراهم می‌کند.

جاوید فیصل
جاوید فیصل

او افزود:

"متأسفانه افغانستان امروز در یک جنگ سر تا سری قرار دارد. حداقل بیست گروه تروریستی در افغانستان جنگ می‌کنند و کشورهای منطقه مشخصاً استخبارات پاکستان از این گروه‌ها حمایت می‌کنند نقشه و معلومات استخباراتی را در اختیار شان قرار داده و آن‌ها را تربیه می‌کنند."

اما وی می‌گوید که نیروهای افغان درین جنگ پیروز شده و اجازه نمی‌دهند تا گروه‌های تررویستی و کشورهای حامی آن‌ها به‌اهداف‌شان نایل گردند.

آقای فیصل گفت هرچند پاکستان از حمایت تروریستان دست نکشیده‌است، اما حکومت افغانستان به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد تا آن‌کشور به‌جای حمایت از طالبان و گروه‌های تررویستی از پروسه صلح افغانستان حمایت کند.

این اظهارات در حالی بیان می‌گردد که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به تازه‌گی در گفت‌وگو با والستریت ژورنال گفته‌است که به طالبان و پاکستان دست صلح دراز کرد، اما هر دو این پیشنهاد را رد کرده و درگیر جنگ شده‌اند.

رئیس جمهور افغانستان گفته‌است که افغانستان با استفاده از موقعیت خود با کشورهای همسایه وصل می‌شود و در حال حاضر آسیای مرکزی به یک شریک تجاری عمده افغانستان مبدل شده‌است و این یک جاگزین برای پاکستان است.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که اخیراً طالبان مسلح حملات‌شان‌ را در برخی ولایات شمالی و جنوب افغانستان افزایش داده و بر اساس گزارش‌ها تلفات نیروهای امنیتی نیز بیشتر شده‌است.

درین حال کارشناسان افغان می‌گویند حکومت افغانستان با تأکید روی مداخله پاکستان در افغانستان می‌خواهد تا توجه جامعه جهانی و حمایت مردم را جلب نماید.

حاجی سید داوود یکی از این کارشناسان می‌گوید:

"پیام اول این گفته‌ها برای جهان است که جنگ‌های که در افغانستان جریان دارد در عقب آن یک قدرت بزرگ و استخباراتی و نظامی منطقه وجود دارد که عبارت از پاکستان است و از این طریق می‌خواهند یک نوع کمک جامعه بین‌المللی را به دست بیاورند. پیام دوم آن اینست که برای مردم وانمود کند که شما بالای نیروهای امنیتی، دفاعی‌تان اطمینان کامل داشته و نیروهای امنیتی‌تان را حمایت کنید."

هرچند ریاست اجرائیه افغانستان تأکید می‌کند که در جنگ پیروزی از نیروهای امنیتی افغان است اما کارشناسان افغان می‌گویند این کار زمانی امکان‌پذیر می‌شود که اصلاحات گسترده در ارگان‌های امنیتی و دفاعی به‌وجود آمده و ارگان‌های امنیتی به‌گونه هماهنگ و مشترک عمل نمایند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG