لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۲۰

ارونادتی رای، بار دیگر برای جایزه "د من بوکر پرایز" نامزد شده‎است


یک نویسنده هندی بار دیگر برای جایزه "د من بوکر پرایز" (Man Booker prize) نامزد شده‎است.

در مورد ارونادتی رای (Arundhati Roy) که دوباره به این جایزه نامزد شده‎است، در مطبوعات بریتانیا زیاد تبصره می‎شود و احتمال دارد که او با کتاب "رهنمای خوشبختی کامل" ( The Ministry of Utmost Happiness) برنده جایزه امسال هم شناخته شود.

رای که حدود بیست سال قبل با کتاب "خداوندگار چیزهای کوچک" (The God of Small Things) برنده جایزه سال ۱۹۹۷ میلادی "د من بوکر پرایز" (Man Booker prize) شده بود، اینک بار دیگر برای این جایزه معتبر جهان کتاب نامزد شده‎است.

ارونادتی رای همچنان برنده جوایز معتبر دیگر مانند د پولتیزر، کوستا، فولیو و سایر جوایز نیز شناخته شده‎است.

روزنامه گاردین در مورد کتاب دوم وی که در مورد یک خانم ترانس جندر با هجرا نوشته شده‎است می‎نویسد، این کتاب خانم ارونادتی رای، توسط نویسنده‎گان، منتقدین آثار هنری و کسانیکه که قضاوت می‎کنند به‌حیث یک اثر خیلی مهم و غنی شناخته شده‎است.

ناول های که در سال ۲۰۱۲ برای این جایزه نامزد شده بودند.
ناول های که در سال ۲۰۱۲ برای این جایزه نامزد شده بودند.

خانم رای در پاسخ به پرسش روزنامه گاردین که چرا کتاب دوم وی بعد از دو دهه نوشته شده؟ گفته‎است، نوشتن آثار داستانی نیاز به وقت دارد، در نوشتن آن عجله یا تأخیر نمی‎توان کرد.

به‌گفته وی نوشتن رمان مانند تشکیل سنگ‎ها از دانه‎های ریگ در بستر دریاست که به آهسته‎گی و به‌طور پنهانی با هم یکجا می‎شوند.

کمیته گزینش "د من بوکر پرایز" برای جایزه سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۵۰ کتاب را بررسی کرده، چهار نویسنده بریتانیا را شامل لیست نامزدان این جایزه ساخته‎است که علی سمت، زیدی سمت، سبستان باری و محسن حمید اند.

رمان محسن حمید که "خروج غرب" (Exit West) نام دارد، از عشق بین پناهجویان قصه می‎کند.

رمان حمید در مورد مناسبات عاطفی نادیه و سعید است که هر دو در جستجوی خوشبختی از خانه و کاشانه مهاجر شده‎اند.

گاردین رمان "خروج غرب" (Exit West) محسن حمید را یک دید جادویی و سحرانگیز در بحران جهانی پناهجویان خوانده‎است.

"د من بوکر پرایز" که به نام "د بوکر مک‌کولننیل پرایز" (The Booker MacConnel) نیز شناخته می‎شود، تمویل آن در سال ۱۹۶۸ میلادی توسط شرکت "د بوکر مک‌کولننیل" آغاز شد.

در آغاز جایزه آن ۲۱ هزار پوند بود، ولی با گذشت زمان به ۵۰ هزار پوند افزایش یافت.

جایزه بین‌المللی "د من بوکر پرایز" که توسط بریتانیا میزبانی می‎شود به کتاب‎های داستانی که به زبان انگلیسی نوشته شده و یا ترجمه شده‎اند، داده می‎شود.

XS
SM
MD
LG