لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۹ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۱۱

مستغنی: با تغییر چهره‌ها در حکومت پاکستان سیاست کابل تغییر نمی‌کند


وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، با روی کار آمدن دولت‌ها و تغییر چهره‌ها در پاکستان، سیاست افغانستان در قبال آن‌کشور واضح است و در آن تغییر پدید نمی‌آید.

این‌که پس از برکناری نوازشریف و تاثیرگذاری آمدن چهره بعدی به‌عنوان صدراعظم پاکستان، به جنگ و صلح افغانستان چه خواهد بود، پاسخ وزارت خارجه این است که، خواست افغانستان از آن‌کشور پا برجاست.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به روز شنبه به رادیو آزادی گفت، کابل انتظار دارد تا افغانستان به صلح برسد، پناه‌گاهای تروریستان در قلمرو آن‌کشور نابود گردد و روابط میان کابل و اسلام آباد بهبود یابد.

شکیب مستغنی
شکیب مستغنی

اوافزود:

"تا جایکه بحث روابط افغانستان با حکومت آینده پاکستان مطرح می‌شود، افغانستان مبارزه با تهدیدهای مشترک را به سود مردمان هر دو کشور در کنارهم می‌داند، جمهوری اسلامی افغانستان انتظار برداشتن گام‌های عملی و صادقانه پاکستان در راستای مبارزه جدی با تروریزم و پایان بخشیدن به تجهیز و تمویل تروریستان است."

نوازشریف صدر اعظم پاکستان دیروز از سوی محکمه آن‌کشور به‌علت دست داشتن در فساد مالی سلب صلاحیت شد و این مقام پیشین آن‌کشور از سمتش کنار رفت.

وزارت خارجه افغانستان در پیوند به این‌که چه اندازه نوازشریف در زمان صدارتش برای بهبود روابط با افغانستان و نابودی پناهگاه‌های تروریزم کوشیده‌است، چیزی بیشتر نمی‌گوید.

این‌که حضور نوازشریف در مقام صدارت پاکستان، نقشی برای جنگ یا تأثیری برای صلح افغانستان داشته‌است؟ از کارشناسان پرسیده‌ام.

بسیاری از کارشناسان به این باور اند که نوازشریف صدراعظم پاکستان در به قدرت رسیدن‌اش در پاکستان یکی از چهره‌های حامی تروریزم بوده‌است، چهرۀ که به‌گفته ودیر صافی یکی از کارشناسان روابط بین‌الملل و استاد حقوق در پوهنتون کابل از هم پاشانیدن اردوی افغانستان را پس از سقوط حکومت داکتر نجیب رئیس جمهور پشین افغانستان خدمتی برای کشورش خوانده بود.

آقای صافی می‌گوید، این مقام پیشین پاکستان نتوانست در دوبار به قدرت رسیدن اش به عنوان صدراعظم پاکستان، به بهبود در روابط دو کشور بکوشد زیرا او بیشتر منفعت شخصی‌اش را در به بحران کشانیدن افغانستان و پاکستان می‌دید و نقش این مقام پیشین پاکستان در جنگ افغانستان از دهۀ ۷۰ بدین‌سو بسیار تاثیرگذار بوده‌است.

به‌گفته آقای صافی، شدت جنگ و فعالیت‌های تروریزم در افغانستان گویای آن است که "آی اس آی" پاکستان از حمایت این مقام پیشن پاکستانی در برابر افغانستان، برخوردار بوده‌است.

ودیر صافی آگاه امور سیاسی
ودیر صافی آگاه امور سیاسی

او گفت:

"نواز شریف همان چهرۀ است که در دور اول صدارتش و آمدن مجاهدین در افغانستان، گفته بود خدمتی که برای کشورم انجام داده‌ام، از هم پاشانیدن اردوی افغانستان بوده‌است، و در دفعه دوم صدارتش، به‌خصوص در مورد صلح هیچ خدمتی نکرد و در امور تجارتی زیان‌های را به افغانستان وارد کرده‌است. فکر کنم با آمدن و رفتن این چهره‌ها،در پالیسی پاکستان تغییری نخواهد آمد، مگر این‌که اگر یک گروپ روشن فکر بیایید تغییر محسوس خواهد بود."

آقای صافی تأکید می‌کند که، آمدن چهره بعدی در سمت صدراعظم پاکستان فرصتی است برای این‌کشور که خود را از انزوای سیاسی و فشارهای امریکا نجات بخشد، در غیر آن امریکا باید اعمال این‌کشور را در برابر افغانستان از زیر نظر برندارد.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG