لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۰ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۱۰

ترمپ و موجه-این روی افزایش تحریم‌ها بر کوریای شمالی موافقه کردند


دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا و مون جه-این رئیس جمهور کوریای جنوبی

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و مون جه-این همتای کوریای جنوبی‌اش در یک تماس تیلیفونی توافق کرده‌اند که فشارهای بیشتر و تحریمات بر کوریای شمالی را در حالی وارد می‌کنند که پیونگ‌یانگ قاطعانه تعهد کرده‌است که دستگاه هستوی‌اش را تقویت می‌بخشد.

سخنگوی ریاست جمهوری کوریای جنوبی به رسانه‌ها گفته‌است، در این صحبت یک ساعتۀ تیلیفونی که دیروز صورت گرفت، رؤسای جمهور امریکا و کوریای جنوبی توافق کردند که به همکاری‌های شان برای مقابله با پیونگ‌یانگ ادامه می‌دهند.

این تعهد قبل از تمرینات مشترک نظامی صورت گرفت که قرار است در اخیر این ماه بین امریکا و کوریای جنوبی به راه افتد.

قصر سفید در یک اعلامیۀ جداگانه گفته‌است، دو رهبر تائید کردند که کوریای شمالی یک تهدید جدی و مستقیم به اکثر کشورهای جهان است.

شورای امنیت ملل‌متحد به تاریخ پنجم اگست با اکثریت مطلق، تحریم‌های جدید بر کوریای شمالی را وضع کرد که هدف آن آوردن فشار بر پیونگ‌یانگ جهت توقف برنامۀ هستوی‌اش است.

روسیه و چین که از دیر به این‌سو از مدافعین کوریای شمالی در شورای امنیت ملل‌متحد بوده‌اند، نیز از این اقدام حمایت کردند.

در این حال بانگ کوانگ هیوک سخنگوی کوریای شمالی در انجمن ملل آسیای جنوب‌شرقی دیروز در حاشیۀ یک جلسه در مانیلا پایتخت فیلیپین در مورد وضع تحریمات تازه بر کشورش، به نحوی امریکا را ملامت دانسته گفت:

"آیا داشتن دستگاه هستوی کوریای شمالی یک تهدید برای جهان است یا تنها برای امریکا؟ ما می‌خواهیم واضح سازیم که ایالات متحده دلیل بد شدن وضعیت در شبه جزیره کوریا و تیره شدن موضوع هستوی بوده‌است."

تحریمات جدید که هفته گذشته بر پیونگ‌یانگ وضع شد می‌تواند درآمد صادرات سالانه کوریای شمالی را حدود ۷۰ درصد کاهش دهد، آنچه نیکی هیلی سفیر امریکا در ملل‌متحد آن را بزرگ‌ترین بستۀ واحد تحریمات اقتصادی علیه کوریای شمالی خوانده‌است.

در ادامه همین فشارها ایالات متحده، آسترالیا و جاپان دیروز از جامعه جهانی خواستند بر کوریای شمالی فشار آورد تا مسیر مخرب و تهدید آمیزی را که می‌پیماید متوقف سازد و هم اقدامات اضافی اقتصادی و دیپلوماتیک را علیه پیونگ‌یانگ به سبب آزمایشات راکتی‌اش اتخاذ کند.

XS
SM
MD
LG