لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ اسد ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۳۰

شورای امنیت: مدیریت جنگ از سوی بلک واتر بحث شخصی است نه دولتی


شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که موضوع مدیریت جنگ افغانستان از سوی کمپنی امنیتی خصوصی یک بحث شخصی است نه دولتی.

شورای امنیت ملی افغانستان جنگ جاری درین کشور را یک موضوع جهانی می‌داند و می‌گوید که پیشنهاد پیشبرد این جنگ از سوی کمپنی امنیتی خصوصی نظر شخصی بوده که در رسانه‌های امریکایی مطرح شده‌است.

قادر شاه سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که افراد نظریات متفاوت ارائه می‌کنند، اما مهم این است که رابطه میان افغانستان و امریکا رابطه میان دو دولت است.

قادر شاه
قادر شاه

وی تأکید کرد که تا هنوز درین باره میان کابل و واشنگتن هیچ‌گونه بحث مطرح نشده‌است.

او گفت:

"بحث مدیریت جنگ افغانستان از سوی کمپنی خصوصی به‌گونۀ مشخص در امریکا مطرح شده، درین باره با حکومت افغانستان قطعاً تماس گرفته نشده‌است. ما با ایالات متحده امریکا توافق‌نامه‌های همکاری‌های امنیتی و استراتژیک داریم، به‌گونه مشخص توافق‌نامه امنیتی همه همکاری‌ها میان افغانستان و امریکا را با در نظرداشت اصل همکاری دولت با دولت همآهنگ می‌سازد."

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که برخی از رسانه‌های امریکایی به نقل از ایریک پرنس بنیان‌گذار کمپنی امنیتی خصوصی بلک واتر گزارش داده‌اند که وی پیشنهاد می‌کند تا نیروهای نظامی خصوصی‌اش همانند عراق درد افغانستان را نیز تداوی کنند.

آقای پرنس به تازه‌گی به روزنامه فایننشل تایمز گفته‌است که مصارف امریکا در کمپاین افغانستان در سال جاری ۴۵ میلیارد و در سال آینده ۵۰ میلیارد دالر خواهد بود.

وی پیشنهاد افزایش نیروها در افغانستان را احمقانه خوانده و گفته‌است که همه چیز را قرارداد خواهد کرد و مصارف امریکا را کاهش خواهد داد.

اما باری عارض کارشناس نظامی افغان همچو نظریات را نادرست و ضد مواد توافق‌نامه امنیتی و دفاعی میان افغانستان و امریکا می‌داند.

باری عارض
باری عارض

آقای عارض دراین باره می‌گوید:

"افغانستان با امریکا قرارداد‌های عقد کرده که بر مبنای آن برخی از پرانسیپ‌های حقوقی مطرح شده که در وجود بلک واتر یا کمپنی خصوصی دیگر تمثیل شده نمی‌تواند. در افغانستان به نیروهای امریکایی در برابر جرایم مصونیت داده شده و این مورد نمی‌تواند که در خصوص کمپنی بلک واتر هم صدق کند."

موضوع دخالت کمپنی امنیتی خصوصی در جنگ علیه تروریزم در افغانستان در حالی مطرح می‌شود که حکومت امریکا همین حالا مصروف بررسی استراتژی جدید برای طولانی‌ترین جنگ‌اش در افغانستان است.

وضعیت در افغانستان در این اواخر وخیم‌تر شده و برعلاوه طالبان داعش نیز در برخی مناطق این‌کشور تهدیدات جدی را به میان آورده‌اند.

مایک پامپیو رئیس «سی، آی، ای» یا اداره استخبارات مرکزی امریکا نیز یک هفته پیش از افغانستان دیدار کرد.

شماری از روزنامه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که هدف از سفر وی نیز بررسی استراتژی امریکا برای افغانستان و غور روی این موضوع بوده که آیا پیشنهاد بنیان‌گذار کمپنی امنیتی خصوصی بلک واتر در این استراتژی گنجانیده شده می‌تواند یا نه؟

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG