لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۵۲

با ۴۷۰ خانوادۀ بی‌جا شده از میرزا اولنگ کمک‌ صورت گرفت


کمیته رسیدگی با حوادث طبیعی ولایت سرپل، دفاتر حمایۀ اطفال، سازمان غذایی جهان و موسسه "ان.آر.سی" امروز شنبه برای ۴۷۱ خانواده بی‌جا شدۀ دره میرزا اولنگ در شهر سرپل مساعدت‌های نقدی، غذایی و غیر غذایی توزیع کردند.

محمد ظاهر وحدت والی سرپل به رادیو آزادی گفت، هئیت اعزامی مقام ریاست جمهوری کشور یک مقدار پول را جهت دستگیری از متضررین حادثۀ خونین درۀ میرزا اولنگ ولسوالی صیاد این ولایت با خود آورده بودند که از جمع این پول برای ۳۷ خانوادۀ شهدا یکصد هزار افغانی و برای ۴۷۱ خانوادۀ بی‌جا شده این دره به هر خانواده مبلغ ۳ هزار افغانی توزیع گردیده‌است.

محمد ظاهر وحدت والی سرپل
محمد ظاهر وحدت والی سرپل

والی سرپل می‌گوید:

"کمکی که از مرکز برای ما رسیده همان هیئت اعزامی مقام ریاست جمهوری یک مقدار پول را با خود آورده بود که از جملۀ این مبلغ به بازماندگان شهدا به هر خانواده مبلغ یکصد هزار افغانی و به ۴۷۱ خانوادۀ بی‌جا شده مبلغ ۳ هزار افغانی مکمل رسیده و ما دیگر کمک را از مرکز دریافت نکردیم ولی تقاضا داشتیم که خدا کند به این تقاضای ما مرکز لبیک بگوید و این کمک‌ها برای ما برسد و ما بتوانیم به داد این مردم برسیم."

مسئولان می‌گویند امروز برای این خانواده‌ها از سوی سازمان غذایی جهان برای هر خانواده چهار بوری آرد، ۱۴ کیلو روغن، ۱۴ کیلو دال نخود و یک کیلو نمک طعام، از سوی دفتر هماهنگ کنندۀ کمک‌های کشور ناروی برای مردم افغانستان به هر فامیل مبلغ ۱۴ هزار افغانی پول نقد و از طرف دفتر حمایۀ اطفال به هر خانواده یک سیت آشپزخانه، یک کیت صحی، ۴ تخته کمپل، یک سطل، دیگ بخار و یک کپسول گاز توزیع گردیده‌است.

در این حال شماری از کسانی‌که از این مساعدت‌های دفاتر یاد شده مستفید گردیده اند اظهار خوشی می‌کنند اما خواهان آزاد سازی مناطق شان سوی دولت می‌باشند تا بتوانند به خانه‌های‌شان برگردند.

حمیده یک تن از زنان که به تازگی از اسارت شورشیان آزاد شده و به شهر سرپل آمده چنین می‌گوید:

"ما زیاد خوش هستیم که این دفتر‌ها چنین کمک‌های کردند تا برای مدتی مشکلات ما رفع شود. خواست ما از دولت همین است که مناطق ما را امن بکند و ما بتوانیم به خانه و کاشانۀ خود دوباره برگردیم."

این در حالی است که دو روز قبل نیز مقامات محلی از توزیع مساعدت‌های غذایی، غیر غذایی و پول نقد برای نزدیک به ۳۰۰ خانوادۀ بی‌جا شده از درۀ میرزا اولنگ ولسوالی صیاد این ولایت از سوی حکومت محلی و مؤسسات خیریه ملی و بین‌المللی خبر داده بودند.

گزارش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG