لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۳۱

سپیدار: هزینه حل مشکلات مهاجرین افغان ۵۰۰ میلیون دالر تخمین شده‌است


حکومت افغانستان با در نظرداشت افزایش رقم بیجا شده‎های داخلی و برگشت افغان‎ها از کشورهای همسایه می‎گوید که تلاش دارد تا برای حل مشکلات آنان امکانات مالی فراهم نماید.

ریاست اجرائیه افغانستان می‎گوید، تلاش‎ها برای فراهم ساختن امکانات مالی جهت حل مشکلات بیجا شده‎گان داخلی و عودت کننده‎گان به این کشور جریان دارد.

جاوید فیصل معاون سخنگوی این ریاست روز پنجشنبه در کابل به خبرنگاران گفت که هزینه حل مشکلات بیجا شده‎گان داخلی و عودت کننده‎گان حدود ۵۰۰ میلیون دالر تخمین شده که تا کنون تنها ۲۰۰ میلیون کمک صورت گرفته‎است.

وی ابراز امیدواری کرد که کشورها و ادارات امداد رسان بین المللی در این راستا حکومت افغانستان را کمک نمایند.

جاوید فیصل
جاوید فیصل

فیصل افزود:

"در همین هفته رئیس اجرائیه با معاون بانک جهانی برای آسیایی جنوبی دیدار نموده و و در این ملاقات تمرکز بیشتر در مورد بیجا شده‎گان داخلی و عودت کننده‎گان بود آنان ۲۰۰ میلیون دالر برای بیجا شده‎گان داخلی کمک کردند اما در زمینه ما به ۵۰۰ میلیون دالر نیاز داریم."

آقای فیصل گفت که حکومت تلاش دارد تا مقدار پول مورد نیاز که باقی مانده‎است را نیز تکمیل نماید.

به اساس معلومات ریاست اجرائیه افغانستان، سال گذشته در حدود ۴۵۰۰۰ خانواده به دلیل نا امنی‎ها از محلات اصلی شان بیجا شدند که از این میان ۷۲۵۹ خانواده دوباره به مناطق شان برگشته‎اند و تا کنون با ۵۳۰۰۰ بیجا شده‎گان داخلی سال جاری و سال گذشته مساعدت شده‎است.

معاون سخنگوی این ریاست گفت که طرزالعمل توزیع زمین به بیجا شده‎گان داخلی و عودت کننده‎گان نیز نهایی شده‎است.

این در حالیست که بیش از دو ماه قبل سازمان ملل متحد با نشر گزارشی گفت که از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی تا اکنون، ۱۲۵ هزار تن از افغان‌ها مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

اما حبیب الله افغان عضو کمیسیون امور کوچی‌ها، اقوام و مهاجرین ولسی جرگه مشکلات بیجا شده‎گان داخلی و عودت کننده‎گان را به مراتب بیشتر از کمک تخمین شده عنوان می‎کند.

مهاجرین افغان
مهاجرین افغان

او افزود:

"با دو یا سه میلیون دالر مشکلات حل نمی‎شود باید جهانیان به آن یک میکانیزم مناسب آماده کنند باید به آنان شهرک‎ها ساخته شود، ساخت شهرک‎ها به آنان از سوی حکومت جنبه شعاری دارد و یا هم به دست فاسدین می‎افتد و برخی زورمندان نیز زمین‎ها را غصب کرده و به خود شان شهرک‎ها اعمار کرده‎اند."

آقای افغان می‎گوید که سایر برنامه‎های را که حکومت برای حل مشکلات مهاجرین آغاز کرده نیز ناقص بوده‎است.

برخی از عودت کننده‎گان نیز در صحبت با رادیو آزادی گفته‎اند که حکومت به تعهدات اش در خصوص حل مشکلات آنان عمل نکرده‎است چیزی که حکومت همواره از تلاش هایش در مورد یاد آورده شده و آن را یکی از مسئولیت هایش عنوان کرده‎است.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG