لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۲۱

منبع: لوی درستیز اردوی پاکستان امروز "یکشنبه" وارد کابل می‌شود


انتظار می‎رود، جنرال قمر جاوید باجوه لوی درستیز اردوی پاکستان با هیئت همراهش امروز (یکشنبه) وارد کابل شود.

یک منبع ریاست جمهوری افغانستان که به دلیل حساسیت موضوع خواست نامش افشا نشود، در صحبت تیلیفونی دیشب به رادیو آزادی گفت که قرار است جنرال باجوه با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز دیدار کند.

به گفتۀ همین منبع، در موارد گوناگون از جمله مبارزه با تروریزم، مسایل سرحدی و نیز موضوع برقراری صلح در افغانستان بحث خواهد شد.

پیشاپیش، در بخش از بیانیۀ روز جمعۀ شورای امنیت ملی افغانستان آمده‎است که محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی در جریان دیدارش با خواجه محمد آصف وزیر خارجۀ پاکستان در ماه سپتمبر در نیویارک در مورد پناه گاه‌ها در پاکستان و نیز مبادلۀ ۵ تن از رهبران ارشد طالبان که در پاکستان در بازداشت به سر می‎برند، صحبت کردند.

در بیانیه جزئیات بیشتر درین مورد داده نشده‎است.

اسلام آباد
اسلام آباد

منبع ارگ به رادیو آزادی گفت که فهرست هشت نفری از رهبران طالبان به شمول ملا عبدالغنی برادر به جانب پاکستان ارائه شده‎است.

ایاز وزیر یک دیپلومات پیشین پاکستان است.

او در صحبت با رادیو مشال گفته‎است که اگر زندانیان مبادله شوند، گامی ارزنده ی در تلاش‌های صلح افغانستان برداشته خواهد شد.

وی افزود:

"در صحبت‌های رئیس جمهور ترمپ درس‌های بزرگی برای همه نهفته بود. اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان هم صحبت‌های درستی کرده و صدراعظم پاکستان هم. بنا برین، نکتۀ اساسی این است که وقتی لوی درستیز اردوی پاکستان به افغانستان می‎رود، اگر زندانیان مبادله شوند، به نظرم یک گام بزرگ خواهد بود."

ترمپ هنگام اعلام استراتژی جدیدش، پاکستان را به پناه دادن تروریستان متهم کرد.
ترمپ هنگام اعلام استراتژی جدیدش، پاکستان را به پناه دادن تروریستان متهم کرد.

پیش ازین، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در نشست خبری مشترک با جیم متیس وزیر دفاع امریکا و ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو هفته گذشته در کابل گفت که حکومت افغانستان خواهان برقراری صلح با پاکستان است.

اکنون دیده شود که سفر جنرال باجوه به افغانستان، میان کابل و اسلام آباد که روابط‌شان به تازه‎گی شاهد پیچ و تاب‌های متشنج بوده، صلح به ارمغان خواهد آورد یا نه؟

احمد شاه سپر یک تحلیلگر مسایل سیاسی به رادیو آزادی گفته‎است که رفت و آمد و گفت و گو میان مقام‌های دو کشور زمانی نتیجه می‎دهد که پاکستان سیاستش را در قبال افغانستان به گونۀ اساسی تغییر دهد.

پس از اعلام استراتژی جدید ایالات متحده امریکا در مورد افغانستان و جنوب آسیا در آخرهای ماه اگست، این نخستین سفر لوی درستیز پاکستان به افغانستان است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده هنگام اعلام استراتژی جدیدش، پاکستان را به پناه دادن به تروریستان متهم کرد و خواهان تغییر رویکرد اسلام آباد شد.

XS
SM
MD
LG