لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۰۷

شماری از باشنده‌های کابل در عاشورا برای نیروهای امنیتی افغان خون اهدا کردند


شماری از باشنده‌های کابل و فعالین مدنی به مناسبت عاشورا برای نیروهای امنیتی افغانستان خون اهدا کردند.

به رسم یادبود از عاشورا یا دهم ماه محرم سازمان مدنی "خط نو" کمپاین را برای جمع آوری خون به نیروهای امنیتی افغان به راه انداخته‌است.

این کمپاین ده ساعته روز یکشنبه در پارک زرنگار کابل به راه انداخته شده و در ساعات اول ده‌ها تن برای اهدای خون حضور یافتند.

محمد حامد ستانکزی رئیس یکی از سازمان‌های اجتماعی که خود پنج‌صد سی سی خون برای نظامیان افغان اهدا کرد می‌گوید، او این کار را به مناسبت دهم ماه محرم انجام داده‌است.

او می‌گوید:

"آمده‌ایم در پروسه خون دهی به مناسبت دهم محرم، این پروسه برای این است تا خون جمع آوری شده برای حفظ نیروهای امنیتی به آنان اهدا شود."

از دهم محرم هر سال در افغانستان یادبود می‌شود.

امسال هر چند تهدیدهای از سوی برخی گروه‌های مسلح مخالف دولت در برابر برگزاری این مراسم وجود داشت اما با آن هم از دهم محرم یادبود به عمل آمد.

در کنار برپایی مراسم زنجیر زنی، نوحه سرایی و سینه زنی شماری از شیعیان، پیروان اهل سنت نیز در مراسم عاشورا شرکت کردند.

در کمپاین اهدای خون در کابل در کنار فعالین مدنی و باشنده‌های کابل، برخی از ورزشکاران نیز حضور یافتند.

احمد ولی هوتک قهرمان مبارزات آزاد می‌گوید، برگزاری مراسم مذهبی در فضای امن نتیجه تلاش‌های نیروهای امنیتی اند و باید در چنین روزها به پاس خدمات آنان، برای شان خون اهدا شود.

او افزود:

"به نیروهای امنیتی خون اهدا می‌کنیم، آنان برای ما و شما خون خود را می‌ریزانند و قربانی می‌دهند و برای ما فرض است که برای شان خون اهدا کنیم و نشان دهیم که آنان تنها نیستند."

اهدا کننده‌گان خون می‌گویند، یادبود از عاشورا تنها کار پیروان یک مذهب نبوده بلکه پیروان همه مذاهب باید در این مراسم اشتراک کنند.

به گفته آنان، در کمپاین امروزی جمع آوری خون نیز شیعه و سنی و از اقوام مختلف افغانستان حضور یافتند و این نشان دهنده وحدت مردم و ارج گذاری به قربانی‌های نیروهای امنیتی افغان است.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG