لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۸ سنبله ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۵۱

پسکوف: روسیه بر فعالیت بعضی از رسانه‌های امریکایی محدودیت وضع می‌کند


کرملین یک بار دیگر هشدار داده‌است که محدودیت را بر فعالیت بعضی از رسانه‌های امریکایی در روسیه وضع خواهد کرد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین به روز جمعه گفت، در قضیه مربوط به ادامه فشار و تخطی از حقوق رسانه‌های روسیه در راستای فعالیتِ به دور از محدودیت، این را نمی‌تواند رد کند که طبق اصول متقابل اقدامات را روی دست خواهند گرفت.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین
دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین

اظهارات پسکوف سلسله اخیر از تهدیدات و شکایات از جانب مقام‌های روس است.

اداره‌های تنفیذ قانون امریکا بررسی را در مورد حداقل دو رسانۀ روسیه آغاز کرده‌اند.

این دو رسانه عبارت اند از شبکه تلویزیونی آر تی و ویب سایت خبری اسپوتنیک.

در یک گزارش استخبارات امریکا، شبکه تلویزیونی آر تی که از سوی حکومت روسیه تمویل می‌شود متهم شده‌است که کرملین از طریق این شبکه تلویزیونی به عنوان یکی از راه‌های ابتدایی برای نفوذ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۱۶ تلاش کرده‌است.

بعد از نشر این گزارش، این خواست‌ها در واشنگتن مطرح شدند که آر تی و اسپوتنیک باید تحت این قانون ثبت شوند که در ابتدا ۷۹ سال پیش به هدف محدود ساختن تبلیغات نازی‌ها نافذ شده بود.

در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق برخی از رسانه‌های روسی زبان به شمول روزنامه "پراودا" و خبرگزاری "تاس" به عنوان اجنت‌های خارجی ثبت شده بودند.

مارگریتا سیمونیان مدیر مسئول تلویزیون آر تی روسیه ماه گذشته گفته بود، مقام‌های امریکایی دستور داده‌اند تا این شبکه تلویزیونی تحت قانون اجنت خارجی ثبت شود.

اما وزارت عدلیه امریکا که از این قانون نظارت می‌کند از تأیید و یا رد صدور چنین دستور خودداری کرده‌است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه به روز پنجشنبه گفت، قانون این‌کشور اجازه می‌دهد تا محدودیت‌ها بر فعالیت رسانه‌های خصوصی و یا دولتی وضع شوند.

پسکوف در صحبت با خبرنگاران در مسکو اظهارات مشابه داشت.

توماس کینت رئیس رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی به روز جمعه در جلسه کمیسیون حکومتی هیلسینکی امریکا که از حقوق بشر در خارج از ایالات متحده نظارت می‌کند گفت، این رادیو در زمینه نشرات تلویزیونی و رادیویی در روسیه با محدودیت‌های شدید رو به روست، در حالیکه به گفته وی رسانه‌های روسی در امریکا آزادانه فعالیت می‌کنند.

آقای کینت افزود که با وجود این محدودیت‌ها، میلیون‌ها روس نشرات ما را دنبال می‌نمایند.

XS
SM
MD
LG