لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۰۱

گارنیزیون: در صورت نیاز افراد مسلح شده در مراسم عاشورا به وزارت داخله جذب می‌شوند


گارنیزیون کابل می‎گوید، افرادی‎که برای تأمین امنیت مراسم عاشورا برای‌شان سلاح توزیع شده بود، در صورت ضرورت در چوکات وزارت داخله افغانستان جذب می‎شوند.

گارنیزیون کابل می‎گوید، شمار این افراد به حدود ۵۰۰ تن می‎رسد.

افضل امان سرپرست این گارنیزیون روز چهار شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، این افراد بر اساس یک پالیسی در بخش تأمین امنیت مساجد و تکیه‌خانه‎ها همکاری خواهند کرد.

آقای امان گفت، نقش افراد یاد شده در تأمین امنیت مساجد و تکیه‌خانه‎ها در مراسم عاشورا، مفید بود.

افضل امان
افضل امان

او افزود:

"اگر ضرورت و نیاز به این باشد که به‌خاطر تدابیر امنیتی مساجد و تکایا این برادران مسلح آنچه که نقش خوبی خود را دارند، ما یا دولت این‎ها را در چوکات وزارت امور داخله با در نظرداشت پالیسی مشخص که تدوین و آماده شده این‎ها را تنظیم خواهیم کرد."

آقای امان همچنان می‎گوید، افرادی‎که در روز عاشورا برای‌شان سلاح توزیع شده بود آماده‎اند تا این سلاح‎ها را دوباره به نهادهای مربوط بسپارند.

این در حالیست که چندی پیش حکومت افغانستان برای حدود ۵۰۰ تن سلاح توزیع کرد تا در تأمین امنیت مراسم عاشورا همکاری کنند.

هرچند برخی کارشناسان، اعضای شورای ملی و مردم عام نسبت به توزیع سلاح برای این افراد ابراز نگرانی کرده بودند، اما مسئولان امنیتی گفته‎اند، آنان به دلیل جلوگیری از تهدیدهای امنیتی این کار را کرده‎اند و نتیجه خوبی به دنبال داشت.

از سوی دیگر شماری از کارشناسان امنیتی می‎گویند، به‌جای جذب افراد ملکی در تأمین امنیت مساجد و تکیه‌خانه‎ها، بهتر این است تا به نیروهای امنیتی اعتماد صورت گیرد.

اسحاق اتمر
اسحاق اتمر

اسحاق اتمر یکی از این کارشناسان می‎گوید، توزیع سلاح به افرد ملکی برای تأمین امنیت مساجد و تکیه‌خانه‎ها برای مردم و شهر کابل یک تهدید خواهد بود.

وی افزود:

"به نظر من توزیع سلاح به هر فرد ملکی برای حفاظت هر چیز خلاف قانون است، باور من اینست که این سلاح برای یک هفته یا ده روز توزیع شده باید جمع شود در غیر آن این کار به شهر کابل یک تهدید است."

آقای اتمر می‎گوید، توزیع سلاح برای افراد ملکی برای تأمین امنیت مساجد و تکیه‌خانه‎ها مجاز نیست و باید سلاح‎های که به‌خاطر تأمین امنیت روز عاشورا توزیع شده بود، هرچه زودتر جمع‌آوری شوند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG