لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۰۶

وزارت داخله: برای روز عاشورا پلان امنیتی مشترک ترتیب شده‌است


وزارت داخله افغانستان می‌گوید که به‌خاطر تأمین امنیت مراسم عاشورا و عزاداران یک پلان امنیتی مشترک ترتیب شده‌است.

وزارت داخله افغانستان از اتخاذ تدابیر ویژۀ امنیتی به‌خاطر تأمین امنیت مراسم عاشورا و عزاداران خبر می‌دهد.

نجیب الله دانش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت امروز شنبه به رادیو آزادی گفت که برای این مراسم یک پلان امنیتی مشترک ترتیب شده که مطابق آن تمامی مساجد و تکایا را که در ان مراسم عاشورا برگزار می‌شوند، تحت پوشش قرار خواهند داد.

نجیب دانش
نجیب دانش

او می‌گوید:

"ما از چند روز به‌خصوص برای امروز و فردا تدابیر ویژه امنیتی داریم ما تمام مکان‌های مقدس را تحت پوشش آوردیم، به ارگان‌های کشفی و استخباراتی وظیفه سپردیم که بیشتر از هر وقت دیگر کار کنند تا شاهد رویدادی نباشیم."

وزارت داخله افغانستان از آغاز ماه محرم تدابیر ویژۀ امنیتی را اتخاذ کرده اما با آن هم کابل شاهد ۲ حمله انتحاری در جریان هفته که گذشت بود.

در حمله انتحاری روز قبل که پس از نماز جمعه در منطقه قلعه فتح الله شهر کابل در مقابل یک تکیه خانه صورت گرفت، که به گفته وزارت صحت عامه افغانستان، در نتیجه آن ۶ تن کشته و نزدیک به ۴۰ تن دیگر زخم برداشتند.

بر اساس معلومات نهادهای امنیتی، فرد انتحاری در لباس چوپان خود را نزدیک این محل رسانده بود.

وزارت داخله افغانستان می‌گوید که دشمن تلاش دارد تا از لباس‌های گوناگون و تکتیک‌های مختلف استفاده کند.

دانش: در حمله انتحاری در نزدیک یک تکیه خانه در کابل ۵ تن کشته شدند
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00

گفتنی است که پیش از این، شورای امنیت ملی افغانستان مطابق به پلان به‌خاطر تامین امنیت مراکز مذهبی و تکایا برای حدود ۵۰۰ تن از عزاداران سلاح توزیع کرده تا در کنار نیروهای امنیتی در تأمین امنیت همکار باشند.

با این همه شماری از کارشناسان امنیتی از پلان‌های ویژه برای مراسم مذهبی و مناسبتی می‌ستایند اما تأکید دارند که حکومت نتوانسته این پلان‌ها را بگونۀ درست تطبیق کند.

اجمل سایس یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت که نهادهای امنیتی باید ثابت کنند آن‌چه را که بر وی کاغذ ترسیم می‌کنند در عمل نیر پیاده می‌نمایند.

او افزود:

"در کل وقتی پلان ساخته می‌شود، در آن نقاط مهم در نظر گرفته می‌شوند اما خلا وقتی به‌میان می آید که پلان به شکل درست عملی نشود، هر گاه تمام پلان تطبیق شود مطمیناً زمینه فعالیت برای دشمن مساعد نخواهد شد."

این در حالیست که از سه سال به این‌سو بالای اهل تشیعه در مساجد و عبادتگاه‌های شان حملات صورت گرفته‌است.

آقای سایس می‌گوید که حکومت باید از تکتیک‌های گذشته دشمن تجربه بگیرد و از هر طریق ممکن این بار اجازه ندهد تا عزادران هدف حملات قرار گیرند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG