لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۹

غنی و مودی روی تأمین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه گفت‌وگو کردند


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان طی یک سفر رسمی به هند با نریندرا مودی صدراعظم این کشور ملاقات کرد.

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، محمد اشرف غنی در دیدار با نریندرا مودی صدر اعظم هند در مورد صلح و ثبات دوامدار در افغانستان و منطقه و همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف صحبت کرده‌است.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور روز سه شنبه دوم عقرب با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفته است که محور گفت‌وگو ها با مقام‌های هندی گسترش همکاری‌های دو جانبه، همکاری‌های منطقوی و مبارزه علیه تروریزم است.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

در قسمتی از پیام چنین نگاشته شده‌است:

"در این سفر رئیس جمهور با وزیر خارجه، رئیس جمهور و صدراعظم هند ملاقات دارد، محورهای ملاقات همکاری‌های دو جانبه خصوصاً در بخش تجارت و ترانزیت، سرمایه گذاری و همچنان همکاری‌های منطقه‌یی و مبارزه با تروریزم می‌باشد."

ارگ ریاست جمهوری گفته که رئیس جمهور غنی و صدر اعظم هند در دیدار شان روی فرصت بوجود آمده پس از اعلام استراتژی جدید ایالات متحدۀ امریکا در قبال افغانستان و جنوب آسیا صحبت کرده‌اند.

رئیس جمهور غنی همچنان با همتای هندی اش و وزیر خارجه هند دیدار کرده و در مورد تحکیم روابط و گسترش همکاری‌ها بحث نموده‌است.

سفر رئیس جمهور اشرف غنی به هند یک روزه می‌باشد و به دعوت صدر اعظم آن کشور صورت گرفته‌است.

شماری از آگاهان روابط بین‌الملل می‌گویند که افغانستان و هند تلاش می‌کنند تا به حیث متحدان منطقوی در برابر موقف پاکستان نقش ایفا کنند.

نصرت حقپال یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت دو کشور برای تحت فشار قرار دادن پاکستان سعی مشترک می‌کنند.

وی گفت:

"سفرهای که میان مقام‌های افغان و هند صورت می‌گیرد بیشتر به این خاطر است که دو کشور تلاش کنند تا متحداً علیه منافع پاکستان و موقف را که پاکستان در برابر امور منطقه‌یی و مسایل افغانستان و هند دارد بالایش فشار وارد کنند و منحیث متحدان منطقوی نقش بازی کنند."

هند و پاکستان دو رقیب دیرینه اند و اسلام آباد همواره از نزدیکی روابط میان کابل و دهلی نو ابراز نگرانی کرده‌است.

اما یک ماه پیش از این رئیس اجرائیه حکومت افغانستان در سفرش به هند گفت، اسلام آباد نباید از نزدیکی میان کابل و دهلی نو هراس داشته باشد.

همچنان سایر مقام‌های افغان همواره تأکید کرده‌اند که افغانستان یک کشور مستقل است و روابط با کشورهای دیگر را بر اساس منافع ملی اش تعیین می‌کند.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG