لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۵

وزارت داخله: در عملی کردن حکم محکمه در مورد محافظان دوستم کمک خواهیم کرد


پس از صدور حکم محکمه ابتدایی در مورد شماری از محافظان معاون اول رئیس جمهور، وزارت امور داخله افغانستان می‎گوید، در صورت ضرورت در تطبیق حکم محکمه کمک می‎کند.

این افراد، در پنج مورد به شمول بدرفتاری جنسی با احمد ایشچی والی پیشین جوزجان و از مخالف سیاسی عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور، متهم اند.

محکمه ابتدایی حوزه دوم شهر کابل دیروز این افراد را به هشت سال زندان محکوم کرد.

گفته می‎شود که در این نشست محکمه، محافظان جنرال دوستم حضور نداشتند و محکمه در غیاب آن‎ها فیصله کرده‎است. این حکم نهایی نبوده و آن‎ها می‎توانند که به محکمه استیناف درخواست تجدید نظر بدهند.

نجیب دانش
نجیب دانش

وزارت امور داخله افغانستان می‎گوید، آن‎ها با حصول هدایت محکمه، مطابق به قانون تلاش می‎کنند که این محافظان را حاضر سازند.

نجیب دانش سرپرست سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان دیشب در صحبتی با رادیو آزادی در باره بازداشت این افراد گفت:

"زمانی که آن‎ها داخل افغانستان باشند و موقعیت شان ثابت باشد، طبیعی است که ما به هر بخش وظیفه می‎دهیم. اگر آن‎ها در بیرون از افغانستان باشند، در آن وقت، از طرف پولیس انترپول موضوع تعقیب می‎شود."

احمد ایشچی
احمد ایشچی

احمد ایشچی که خود در این محکمه حضور داشت و جریان را دنبال می‎کرد، شام دیروز در صحبتی به رادیو آزادی حکم محکمه را در راستای تامین عدالت یک گام مثبت خوانده گفت:

"فیصله محکمه به خاطری یک گام مثبت است که بسیاری‎ها فکر می‎کردند که آن‎ها با قدرتمند بوده، به محکمه حضور نمی‎یابند و کسی آن‎ها را مجازات کرده نمی‎تواند. اما به جزای که به این جنایتکاران داده شده، من موافق نیستم و جنایت که آن‎ها انجام داده‎اند، جزای آن خیلی کم است."

احمد ایشچی افزود، این هفت محافظ باید از سوی محکمه به بیش از ده سال زندان محکوم می‎شدند.

آقای ایشچی در ادامه صحبت خود با رادیو آزادی یکبار دیگر خواستار محکمه عبدالرشید دوستم معاون رئیس جمهور شد و گفت، افرادی‎که اکنون محاکمه شده‎اند، شریکان جرم دوستم بودند.

رادیو آزادی تلاش کرد تا روی این مسئله نظر دفتر مطبوعاتی معاونیت اول ریاست جمهوری را بدست آورد، اما کسی حاضر به گفت و گو نشد.

XS
SM
MD
LG