لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۵۸

نگرانی «سیف د چلدرن» از شکنجه شاگردان مکاتب افغانستان توسط معلمان!


مؤسسه حمایت از اطفال یا "سیف د چلدرن" از بد رفتاری معلمان با شاگردان نگران است و از حکومت می‎خواهد تا محیط مصون را برای شاگردان فراهم کند.

"سیف د چلدرن" شکنجه شدن متعلمین از سوی معلمان‌شان در افغانستان را نگران کننده خوانده می‎گوید که موارد خشونت در مکاتب این کشور رو به افزایش است و حکومت افغانستان به خصوص از وزارت معارف خواسته تا مطابق اصول‎های پذیرفته شده بین‌المللی برای متعلمین محیط مصون را فراهم کند.

نشان مؤسسه حمایت از اطفال
نشان مؤسسه حمایت از اطفال

مریم عطایی مسئول مطبوعاتی مؤسسه حمایت از اطفال در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"مکتب باید محل باشد که شاگردان خود را مصون بدانند، مؤسسه حمایت از اطفال از حکومت افغانستان و وزارت معارف می‎خواهد که قوانین که در مورد ممنوعیت مجازات فزیکی شاگردان نافذ شده، اجرا شود. این خشونت نه‌تنها ذهن شاگردان را مخشوش می‎کند بل، زمانی‎که آنان بزرگ شوند بالای دیگران خشونت خواهند کرد."

این در حالیست که شیر جان درانی سخنگوی قوماندانی امنیه بلخ به رادیو آزادی گفته‎است که در این اواخر جسد یک شاگرد لیسه باختر مزار شریف پیدا شده و خانواده‎اش گفته‎است که عامل قتل فرزندش یک معلم این لیسه بوده‎است.

همچنان نور محمد فیض سر طبیب شفاخانه بلخ به رادیو آزادی گفته‎است که نشانه شکنجه در جسد این متعلم دیده شده‎است.

آگاهان به این باور اند، اگر در مکاتب شکنجه باشد ممکن متعلمین در آینده به اشخاص خشن مبدل شوند.

عبدالجبار سپاند استاد در پوهنتون تعلیم و تربیه کابل می‎گوید که در اصول معارف شکنجه فزیکی شاگردان وجود ندارد.

او افزود:

"شاگردان در آینده، رهبری تمامی نهادهای دولتی و غیر دولتی را به دوش دارند، اگر شاگردان بهتر تربیه شوند، کدرهای خوب جامعه خواهند بود و اگر حالت فعلی ادامه داشته باشد، نتیجه‎اش از جنگ جاری کرده خطرناک خواهد بود."

کبیر حقمل
کبیر حقمل

در همین حال کبیر حقمل رئیس نشرات وزارت معارف می‎گوید که از موارد خشونت چشم‌پوشی کرده نمی‎تواند، اما وزارت معارف به هیچ‌کس اجازه نمی‎دهد تا برخورد فزیکی با متعلمین کند.

او افزود:

"با تأسف ما گاه‌گاهی با موارد خشونت روبه‌رو می‎شویم. در ماده ۳۹ قانون معارف آمده که لت و کوب، تهذیب منع است، ما تا حال برخی از معلمین را به سارنوالی معرفی کردیم و برخی‌شان را برکنار کردیم، خشونت در معارف اصلاً جا ندارد."

وزارت معارف می‎گوید که جنگ جاری بالای معارف نیز تأثیر منفی گذاشته، اما به کمک نهادهای امنیتی و ادارات دیگر تلاش جریان دارد تا معارف از هر گونه چالش مصون نگه داشته شود و فضای مناسب برای شاگردان مساعد شود.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG