لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۵ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۵۱

وزیری: پاکستان نباید زمینه را برای کارگیری گزینه‌های بعدی امریکا فراهم سازد


وزارت دفاع افغانستان هُشدار می‌دهد که پاکستان نباید با ادامه حمایت از تروریزم زمینه را برای کارگیری امریکا از گزینه‌های بعدی فراهم سازد.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که پاکستان برای رهایی از گزینه‌های بعدی امریکا باید از حمایت هراس افگنان دست بردارد.

"پاکستان برای رهایی از گزینه‌های بعدی امریکا باید از حمایت هراس افگنان دست بردارد."

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز شنبه "۲۰ عقرب ۱۳۹۶" در مصاحبه با رادیو آزادی تأکید ورزید که امریکا پیش از این نیز از گزینه‌های بعدی به اسلام آباد هُشدار داده‌است.

دولت وزیری
دولت وزیری

​وی گفت، اگر پاکستان بازهم در برابر لانه‌های تروریزم درآن کشور دست به کار نمی‌شود، به این معناست که امریکا و ناتو باید در این مورد دست به کار شوند.

او افزود:

"اگر پاکستان از حمایت تروریستان دست برندارد، چنان که روز پیش آقای جنرال نیکلسن در ناتو گفت، امریکا روی گزینه‌های بعدی کار خواهد کرد و امریکا، ناتو و متحدین شان به هر ترتیب باید این کشور را وا دارند تا از حمایت تروریزم دست بردارد. اگر این کشور بازهم از این حمایتش دست بردار نیست و آخرین گزینه که است نابودی لانه‌های هراس افگنان در خاک این کشور است و باید از هر راه و شیوه‌یی که شده از میان برداشته شوند."

این در حالیست که جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی نیروهای خارجی در افغانستان یک روز پیش از این در مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی، در حاشیه نشست ناتو در بروکسل گفته‌است که، در سیاست پاکستان در پیوند به مبارزه با تروریزم تغییری پدید نیآمده است.

آقای نیکلسن گفته‌است که، شرایط برای پیروزی‌ها در کار مبارزه با تروریزم آماده شده و آن‌چه امریکا در این مورد روی دست دارد در استراتژی امریکا روشن شده‌است.

نیکلسن: پاکستان موقفش را تغییر نداده است
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

وی تأکید کرده که گزینه‌های فشار نظامی بر هراس افگنان و فشارهای سیاسی بر کشورهای حامی این گروه‌ها، تا هنگامی‌که طالبان به میز گفت‌وگوهای صلح کشانیده نشوند همچنان پا برجاست.

در این میان، وزارت خارجه پاکستان در پیامی که به رادیو آزادی فرستاده گفته است که، در سیاست پاکستان در کار مبارزه با تروریزم با امریکا توافق کُلی وجود دارد و سخنان جنرال جان نیکُلسن را در این باره نادرست خوانده‌است که گویا در سیاست اسلام آباد در قبال تروریزم، تغییر نیآمده‌است.

با این همه، پس از آن که واشنگتن استراتژی جدیدش برای افغانستان و جنوب آسیا اعلام کرد، هُشدار داد که هراس افگنان با عملی شدن این استراتژی در هیچ جایی از جهان پنهان شده نمی‌توانند.

دونالد ترمپ در کنار این گفته‌است که این استراتژی برای پاکستان یک فرصت است تا لانه‌های تروریزم را در خاکش نابود سازد، سخنانی‌که وزیر دفاع این کشور و منشی عمومی ناتو در سفر شان به افغانستان نیز بار دیگر به آن تأکید کردند.

حال، شماری از آگاهان نظامی افغان می‌گویند، اکنون زمان آن فرا رسیده که امریکا از گزینه‌های بعدی علیه پاکستان کار گیرد.

شیر محمد کریمی لوی درستیز پیشین افغانستان در صحبت با رادیو آزادی درین باره می‌گوید:

"این به زیان پاکستان است و امریکا آن چه را اقدام کرده به آن متعهد است، می‌تواند این اقدام امریکا در برابر پاکستان عواقب وخیم تری داشته باشد، یکی از این عواقب این خواهد بود که، مانند گذشته که توسط طیاره‌های بی پیلوت مناطق را در آن طرف خط دیورند هدف قرار می‌دادند و عین اقدام را آغاز خواهد کرد و این بار ممکن به پیمانه بزرگتر."

شیر محمد کریمی
شیر محمد کریمی

رئیس جمهور غنی نیز پس از اعلام استراتژی جدید قصر سفید، گفته بود که حالا مربوط پاکستان است که از فرصت‌های موجود چگونه استفاده می‌کند.

آقای کریمی نیز می‌گوید، حالا موقع آن است تا امریکا و ناتو فشارها بر اسلام آباد را عملاً افزایش دهد و به سیاست‌های دوگانه آن کشور نقطه پایان بگذارند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG