لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۶ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۸

قاسمیار: از تجارب اندونیزیا در تأمین صلح افغانستان استفاده خواهد شد


شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، هیئت افغان با رئیس جمهور و برخی مقامات بلند رتبه اندونیزیا روی مسایل صلح بخصوص استفاده تجارب آن کشور در این بخش صحبت می‌کند.

محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین‌الملل این شورا روز شنبه «۲۰ عقرب ۱۳۹۶» در صحبت با رادیو آزادی گفت، اندونیزیا یک کشور بزرگ اسلامیست، از جریانات آگاه بوده و به همین دلیل سفر هیئت افغان به آن‌کشور مؤثر خواهد بود.

محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین‌الملل شورای عالی صلح افغانستان
محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین‌الملل شورای عالی صلح افغانستان

وی می‌گوید:

" قرار است اخیر همین هفته یک هیئت تحت ریاست رئیس شورای عالی صلح به اندونیزیا سفر نماید. بیشتر محور صحبت‌ها و اجندای این سفر در بخش صلح و استفاده از تجارب اندونیزیا در این مسئله خواهد بود زیرا اندونیزیا یک کشور بزرگ اسلامی است و از جریانات جاری نیز آگاه است، نفوذ نیز دارد به نظر من یک سفر پُر دستاورد خواهد بود."

دوشنبه هفته گذشته ریتنو مارسودی وزیر خارجه اندونیزیا در سفر به افغانستان و ملاقات با رئیس جمهور غنی روی همکاری‌های همه جانبه کشورش در پروسه صلح با افغانستان اطمینان داد.

خانم مارسودی از محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح افغانستان دعوت کرد تا به اندونیزیا سفر نماید و از تجربه آنان در مورد صلح استفاده کند.

اما شماری از کارشناسان روابط بین‌الملل این سفر را غیر مؤثر می‌دانند.

به گفته آنان، مشکلات و تجارب هر کشور در موارد صلح و جنگ مختلف می‌باشد و برای کشور دیگر به آسانی قابل تطبیق نیست.

انتظار خادم یک‌تن از این کارشناسان در صحبت با رادیو آزادی گفت، شورای عالی صلح باید بدون ضیاع وقت و اتکا به دیگران با طالبان رابطه ایجاد کرده و اعتماد این گروه را بدست آورد.

انتظار خادم یک‌تن از این کارشناسان مسایل سیاسی
انتظار خادم یک‌تن از این کارشناسان مسایل سیاسی

وی گفت:

" دیگر لازم نیست که شورای عالی صلح خود فریبی نماید و نه هم برای مردم وعده‌های دروغ بدهد نه وقت را ضایع کند و نه هم منابع مالی را بی‌جا مصرف نماید، بهتر این‌است که شورای عالی صلح انرژی خود را بخاطر ایجاد روابط با طالبان مسلح و روشن ساختن ذهنیت مردم برای صلح مصرف نماید."

آقای خادم می‌گوید، حکومت افغانستان پیش از این نیز به‌خاطر همکاری با پروسه صلح به شماری از کشور‌ها دست دراز کرده اما به گفته وی هیچ نتیجه در قبال نداشته‌است.

اما شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، اندونیزیا یک کشور بزرگ اسلامی است، علمای دینی توانا برای دادن فتوا داشته و بخاطر حل مشکلات کشورهای اسلامی می‌تواند نقش خوب و ارزنده ایفا کند.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG